Büyükelçiler krizi hakkında konuştu.. Bu konuyu çok daha büyük krizlere dönüştürmek başka krizlerin önünü açar

0

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD, Fransa, Almanya, Hollanda, İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Kanada ve Yeni Zelanda’nın Ankara büyükelçilerinin “istenmeyen adam” ilan edilmeleri çağrısı hakkında konuştu.

“Konuyu daha büyük krizler haline getirmek Türkiye’nin çıkarına değil.” diyen Gül, Türkiye’nin Avrupa Konseyi’nin kurucu ülkelerinden biri olduğunu hatırlattı. Kendisinin de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde 10 yıl milletvekili olarak görev yaptığını dile getiren Gül, Sözcü’den Deniz Zeyrek’e açıklamalarda bulundu.

“O dönemde Sayın Cumhurbaşkanı hapse girmişti ve biz sosyalistlerin desteğiyle kendisi için hazırladığımız metne 90 imza toplamış, konuyu Avrupa’nın gündemine taşımıştık.” diyen Gül, şöyle devam etti: “Olay buraya getirilmemeliydi. Bu Türkiye için büyük bir yük. Büyükelçilerin Osman Kavala açıklamasında, merkezlerinin talimatını yerine getirdi.

Yapılan kabul edilemez. Ancak, Dışişleri zaten çağırıp gerekli mesajları vermiş. Adı üzerinde elçiye zeval olmaz. Artık bu konuyu çok daha büyük krizlere dönüştürmek ülkenin çıkarına değil. Başka krizlerin önünü açar. Bu işi Dışişleri Bakanlığına bırakmak, yeni problemleri ortaya çıkarmamak, çıkışı olmayan noktalara götürmemek lazım.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here