Camide itikafa giren vatandaşlara biber gazı..

0

Gaziantep’te Ramazan ayının son 10 günü gerçekleştirilen itikaf ibadetini ihya etmek isteyen vatandaşlara, kolluk kuvvetleri müdahale etti. Vatandaşlara biber gazı sıkıldı. Camide kaydedilen görüntüler, sosyal medyada gündem oldu, tepkiyle karşılandı. Furkan Vakfı, 50 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Paylaşılan görüntülerde, bir bekçinin biber gazı sıktığı sırada başka bir polisin biber gazı sıkılmaması için uyarıda bulunduğu ancak bekçinin ısrarla biber gazı sıkmaya devam ettiği görüldü.

Gaziantep’te, bir camide, Ramazan ayının son 10 gününde yapılan itikaf ibadetini yerine getirmek isteyen kişilerin, polis ve bekçiler tarafından, salgın kurallarının ihlal edildiği gerekçesiyle biber gazı kullanılarak camiden çıkarılmasına ilişkin görüntüler, sosyal medyaya yansıdı.

Furkan Vakfı’nın twitter hesabında, “Her yıl Ramazan ayının son 10 günü itikaf sünnetini ihya eden Furkan gönüllüleri bu yıl camide itikafa girdikten sonra polisin biber gazlı müdahalesine maruz kaldı” paylaşımı yapıldı. Açıklamada; “Maske ve mesafe kurallarına uymalarına ve bu konuda bir kısıtlama kararı bulunmamasına rağmen itikâfa girenlere polis, cami içerisinde biber gazlı müdahalede bulunarak 50’den fazla kardeşimizi gözaltına aldı” denildi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, “tam kapanma” sürecinde, teravih namazları dışında vatandaşların camilerde ibadet edebileceğini açıklamıştı. Erbaş, 28 Nisan’da yaptığı açıklamada; “Camilerimiz açık. Teravih namazı hariç cuma ve vakit namazlarımız kılınacak” demişti.

Haber: Emrullah Bayrak

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here