Canan Kaftancıoğlu yeniden aday..

0

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığında partisinin belediye başkanları, ilçe başkanları ve üyelerin katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

Hafta sonu gerçekleşecek il kongresinde, yeniden aday olduğunu açıklayan Kaftancıoğlu, hedeflerinin iktidara gelmek olduğunu söyledi. Açıklamasında, il başkanlığı yaptığı iki yıllık süreç içerisinde fedakarlıkta bulunduğunu ifade ettiği, ailesine teşekkür eden Kaftancıoğlu, “İstanbul’a nefes aldıran Ekrem Başkanımıza, hayalimizin parçası olan İstanbul İttifakı’na ve CHP örgütüne ne kadar teşekkür etsem azdır. Parti içi demokrasiyi uygulayan tek partiyiz. Kongrelerimiz, kişilerin değil ilkelerin tartışıldığı, kararın örgütlerimizde olduğu süreçlerdir. 9 Şubat İstanbul Kongremizi bu inançla gerçekleştireceğiz. Yapacaklarımızın dahası var o nedenle adayım. İstanbul’dan Türkiye’ye tek yön iktidar. Şimdi yeniden yeni bir hikayeye ve yolculuğa çıkıyoruz.” diye konuştu.

CHP’nin 28-29 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek 37. Olağan Kurultayı öncesinde İstanbul ve İzmir’de il başkanlığı için tek aday üzerinde anlaşıldığı belirtiliyor. Ankara’da ise mevcut il başkanı dahil 4 adayın yarışacağı parti kulislerinde konuşuluyor.

Kuruluşundan bu yana 36 olağan ve 18 olağanüstü kurultay gerçekleştiren CHP’de, 37. Olağan Kurultay 28-29 Mart’ta Ankara Spor Salonu’nda yapılacak. Büyük kurultay öncesi ilçelerde kongrelerini tamamlayan CHP’de, il kongreleri ise öne çekilerek 26 Ocak’ta başlatıldı.

Bugüne kadar Bitlis, Hakkari, Ağrı, Batman, Bingöl, Siirt, Erzurum, Kırıkkale, Sivas ve Van’da il başkanlarını belirleyen CHP’de büyük kurultay için gözler ise 3 büyükşehirde. 1200 civarında kurultay delegesi bulunan CHP’de, son verilere göre Ankara’nın 72, İzmir’in 56, İstanbul’un ise 194 kurultay delegesi bulunuyor.

CHP’de en fazla aday adayı ismi ise Ankara il başkanlığı seçimleri için geçiyor. Mevcut başkan Rıfkı Güvener, 16 Şubat Pazar günü yapılacak seçimlerde aday olduğunu açıkladı. Genel Merkezin Başkentte de tek adaylı seçime gitmek istediği bilinse de Güvener haricinde Mustafa Pınar, Ali Hikmet Akıllı ve Ayhan Yalçınkaya’nın yarışta yer alabileceği konuşuluyor. Yine Ankara İl Başkanlığı için adı geçen eski Parti Meclisi üyesi Umut Akdoğan’ın ise aday adaylığı için nabız yokladığı ifade ediliyor.

İstanbul’da Canpolat adaylıktan çekildi

CHP kurultaylarında sayı bakımından en belirleyici il konumunda olan İstanbul’da mevcut başkan Canan Kaftancıoğlu’nun 9 Şubat Pazar günü yapılacak il başkanlığı seçiminde yeniden seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Reklam

Önceki il başkanı Cemal Canpolat’ın aday adaylığını açıkladığı İstanbul’da, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun tek aday olması noktasında devreye girdiği ve Kaftancıoğlu ismi üzerinde mutabık kalındığı, bunun üzerine Canbolat’ın adaylıktan çekildiği belirtildi. Öte yandan Kaftancıoğlu bugün il başkanlığında düzenlediği toplantıyla adaylığını resmileştirdi.

CHP’de aynı durum İzmir’de de yaşandı. Genel Merkezin mevcut başkan Deniz Yücel’i işaret ettiği belirtilen İzmir’de, aday adayı olan Mehmet Türkbay’ın da yapılan görüşmeler sonrası adaylığını çektiği ifade edildi. İzmir’de İl Başkan Yardımcısı Cüneyt Oğuz’un da nabız yokladığı belirtilse de Yücel’in 8 Şubat Cumartesi günü yapılacak seçimlere tek aday olarak girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Kaftancıoğlu, eski il başkanı Cemal Canpolat’ın dayatmayla adaylıktan çekildiği iddiasına, şu yanıtı verdi: “CHP, demokrasinin kendi içinde uygulandığı bir parti. Genel Başkanımızın, ilçe başkanları ile yaptığı toplantıda, bizlerle çalışmaya devam etmek istemesi bir dayatma değil, kendi düşüncesidir. Genel Başkanımız hak teslimi yapmıştır, kanaatini belirtmiştir, örgütümüzün karar vereceğini dile getirmiştir. CHP, demokrasinin yaşandığı bir parti. Elbette başka adaylar çıkabilir. Bizimki bir bayrak yarışı. Başka aday çıkmasıyla ilgili en ufak bir kaygısı olmaz.

Biz CHP’de geçmiş dönemlerde aynı koltuklarda oturmuş insanlar olarak her zaman bir araya geliyoruz. Cemal Başkanımıza da hak teslimi yapmamız lazım. Cemal Başkanımız, ‘Ben sizin karşınıza aday olmayı düşünmedim, doğru da bulmam. Bunu görüştüğüm herkese söyledim. Benim çevremde dışlandığını düşünen birtakım arkadaşların böyle bir eğilimi ve önerileri oluyor, ben de bu süreci yönetmek durumundayım’ dedi. Cemal Başkanımız da aday olup çekilmiş birisi değil.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here