Canım İzmirim Geçmiş Olsun

0

     Ülkemizin pandemi gündemi devam ederken maalesef bir de İzmir’imizde yaşanan depremle sarsıldık. Derin üzüntü duyduğumuz bugünlerde kaygılı düşüncelerimizle baş etmekte zorlanabiliyoruz. Deprem olduktan sonra ailemle ve akrabalarımızla Urla’daki ahşap modüllerimizde günlerce kaldık. Yeni eve döndüğümüz bugünlerde karşılaştığımız büyük depremle tedirginliğimiz devam etse de bir süre ahşap yapılarda kalmak biraz olsun ruhumuzu sakinleştirdi.

Doğa ile iç içe olmak, temiz hava almak ve yakınlarımızla yüz yüze iletişimde olmanın iyileştirici etkisi oldu. Her an deprem olabileceğini göz önüne alarak birbirimizi güvende tutabilecek ne tür tedbirler almamız gerektiği ile ilgili ailelerimizle konuşmalar yapmamız kontrollü hissetmemizi sağladı.

     Travmatik etki oluşturabileceğinden üzücü haberleri tekrar tekrar izlemekten kaçınmak şu anki psikolojimiz için sağlıklı bir adım. Ne zaman deprem olacağının tahmini mümkün olmadığı için önlemleri bilimsel kaynaktan araştırmak, deprem çantası hazırlamak ve ortak buluşma noktaları tasarlamak içinde bulunduğumuz durumla baş etmemizi kolaylaştırarak stresimizi azaltabilir.

Yaşadığımız yoğun gerginlikten sonra ruh sağlığımızı korumak çok önemli. Hayatın normal akışına dönebileceğimiz aktivitelerle meşgul olmak psikolojimizin güçlü olmasını sağlayabilir. Huzur ve keyif verecek etkinlikler bulmak tedirginliğimizi üstümüzden atmamız konusunda faydalı olabilir.

Egzersiz yapmak, yüz yüze arkadaşlarımızla görüşmek ya da moral düzeltecek filmler izlemek olumsuz düşünceleri geride bırakarak zihnimizi rahatlatmamıza yardımcı olacaktır. Hayatta bizi zorlayan düşüncelerden bir an olsun uzaklaşarak ve birkaç saat hiçbir olumsuzluk düşünmeyerek ruhumuzun iyileşmeye ihtiyacı var.

     Eski bir yapım ama aradan zaman geçince de aynı seyir keyfini verebilecek ve gergin düşüncelerden uzaklaştırabilecek Showtime (2002) filmini öneriyorum bu hafta. Bazı filmler hoş bir tat bırakınca yıllar geçse de yeniden izleyesiniz gelir. İşte bu film aynen öyle.

Yıllar önce çocukken izlediğimde gördüklerim ile bugünkü izleyişim ve yorumum farklı olacağı heyecanından da yine izlemek isteme nedenlerimden. Bu filmin en hoş özelliklerinden biri de aksiyonu, macerayı ve komediyi başarılı bir şekilde birleştirmesi. Komedi türü altında birçok film var. Ama “Showtime” tam bir komedi bence. İzlediğinizde komedinin hakkını vermiş dedirtiyor. Sürekli bel altı esprilerden yararlanıp komedi adı altında süslenen filmlerden bıkanlar için iyi bir film seçimi “Showtime”. Repliklerde geçen ince espriler ve bazı zeka parıltısı diyaloglarıyla övgüleri hakediyor. Filmin çekimleri yapmacıklıktan uzak, Eddie Murphy ve Robert De Niro’nun doğal oyunculuklarıyla oldukça sürükleyici.

     Showtime gibi komedi filmlerinde oynamanın dram oynamaktan daha çok zorlukları var. Dram filmleriyle tanınan Robert De Niro komedi oyunculuğunun da başarılı bir şekilde üstesinden gelmiş. Eddie Murph’nin ise mimikleri, enerjisi ve komedideki üstün başarısı oldukça dikkat çekiyor.

     7’den 77’ye izlenebilecek filmler bulmak çok kolay değildir. Yaş sınırı 13+ uyarısında olan Hollywood filmlerini izlemeden kesinlikle aile film kategorisinde diye değerlendirmek çok zor. Çünkü Amerikan kültürü ve Türk kültürü bakış açıları çok farklı. Amerikan kültürüne göre 13+ filminde gösterilen bir sahne Türk aile kültürüne uygun gelmeyebilir. Bazı filmler ise ailece izlemeye uygundur. Her 16+ film için aile filmi denilemez. Showtime da 16+ yaş sınırı bir film olmasına rağmen Türk aile kültürünü rahatsız edici sahneler olmaması da şaşırtıcı. 16+ bireyler ailesiyle rahatça izlenebilecek bir film ararlarsa bu film tam da onlara göre. “Showtime” gerçek bir aile filmi kategorisinde başarılı bir şekilde yerini almış.

     Kullanılan efektlerle polisiye sahnelerin gerçekliği yansıtması izleyiciye hoş bir görsel sunmuş. Film akışında dengeli şekilde beliren aksiyon sahneleri de filmin akıcılığını canlı tutmuş. Filmin sürükleyiciliği sadece aksiyon sahnelerinden kaynaklı değil. Aynı zamanda baştan sona güçlü diyaloglarla desteklendiğini görüyoruz. Film iki zıt karakterli polisin adım adım arkadaşlık bağı kurmasını da konu alarak izleyiciyle de duygusal bir bağ kurmuş oluyor.

     Aklınızda kalacak en komik sahnelerden biri de Robert De Niro’nun gizli bir operasyon sırasında ansızın gelen tv programının kameramanının görüntü almasına izin vermeyerek kameraya ateş etmesi ve “Kendine gerçek bir iş bul” repliği. Ardından bu komedinin bağlantısının daha güçlü bir komediyle devam etmesi ve senaryoda hoş bir ironinin ortaya çıkışı. Kameraya saldırdığından dolayı tv programcısının tazminatını ödeyemeyeceğinden dalga geçtiği işin içinde kendisinin başrol olmasıyla gelişen ironi komedisi.

     Showtime Reality Show’ların bir ara gündemde olduğu o günlerde çekilmiş olmalı. Sahnelerinde medyaya oldukça mesaj var. Reality Show adı altında gerçek yaşamdan uzak kurgulanmış programlara da espriyle gönderme yapıyor. Kamera arkasında olanları tüm açıklığıyla anlatmasıyla izleyiciyle samimiyeti yakalıyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here