Cep telefonu ve internet bağımlılığıyla mücadele için yasa tasarısı..

0

İtalya’da hükümet, özellikle de gençler arasında cep telefonları ve artan internet bağımlılığını önleme ve tedavi etmeyi amaçlayan bir yasa tasarısı hazırladı.

Tasarı, “nomofobia” olarak da adlandırılan cep telefonundan mahrum kalma fobisinin yanı sıra mesajlaşma uygulamalarına ve sosyal medya platformlarına erişememe endişesine çözüm bulmayı hedefliyor. Ayrıca ebeveynlere, çocuklarının cep telefonlarını aşırı kullanıp kullanmadıklarını tespit etmeleri için eğitim programları verilmesi de öngörülüyor.

Tasarı okullarda ve üniversitelerde internetin ve sosyal platformların daha ahlaki kullanımına yönelik eğitim planları da yer alıyor. Akıllı telefondan uzak kalma korkusu, teknik anksiyete ya da sosyal ağlara ulaşamama endişesi olarak tanımlanan nomofobi, özellikle de genç yaştaki bireyler arasında etkili oluyor. Nomofobi, gençlerin iyi bir gece uykusundan mahrum kalmasına da neden oluyor.

Günde 75 defa cep telefonu kontrolü

İtalya Ulusal Teknoloji Bağımlılığı Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 15-20 yaş arasındaki gençlerin en az yarısı günde 75 kez akıllı telefonunu kontrol ediyor. Aynı araştırmaya göre İtalyanların yaklaşık yüzde 61’i tablet veya akıllı telefonunu yatakta kullanırken haziran ayında yayımlanan bir başka araştırma raporuna göre, 18 – 34 yaşları arasındaki İtalyanlarda bu rakam yüzde 81’i buluyor.

Kamuoyu araştırma şirketi Censis’in son verilerine göre, İtalyanların yüzde 21,6’sı internet erişimine sahip değil. Bu rakam 65 yaş üstü İtalyanlarda yüzde 42,5 seviyesinde. Tasarıyı hazırlayan iktidardaki 5 Yıldız Hareketi, cep telefonu bağımlılığının kumar bağımlılığıyla eşdeğer olduğuna işaret ederek söz konusu bağımlılığın dopamin üretimine de olumsuz etki ettiğini belirtti.

Kimyasal bir molekül olan dopamin, insan beynindeki hücreler arası iletişimden, ruh sağlığına ve fiziksel performansa birçok yaşamsal faaliyeti dengeliyor. Domapinin yüksek olması, pozitif olmayı da sağlıyor. Bilim insanları, dopamin üretiminin düşük olmasının özellikle de genç yaştaki bireylerde psikolojik çöküntülere neden olduğunu belirtiyor.

İtalya Pediatri Derneği’ne göre, 3 ila 5 yaş arası çocukların yüzde 80’inin ebeveynleri, çocuklarının akıllı telefonlarını kullanmasına izin veriyor. Dernek, İtalyan ebeveynlerin yüzde 30’unun, 12 aylıktan küçük bebeklerin “dikkatini dağıtmak ya da susturmak” için akıllı telefonlar kullandığının tespit edildiğine de dikkati çekiyor.

Araştırmalar, ışıklar söndükten sonra cep telefonlarını kullanmanın uyku problemi, daha düşük zihinsel sağlık, daha az özgüven ve artan sorunlu davranışa neden olduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here