Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü konuştu.. Açık görüşü en kısa sürede açmak istiyoruz

0

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, açık görüş sınırlaması hakkında konuştu. Personelin koronavirüs salgını döneminde yatılı olarak cezaevlerinde kaldığını hatırlatan Alkaç, bu uygulamadan yaklaşık 10 gün önce vazgeçildiğini ve personelin normal düzenine döndüğünü söyledi.

“Görüş bir hükümlüyü hayata bağlayan belki en önemli faktör.” diyen Alkaç, şöyle devam etti: “Aldığımız tedbirleri gevşetmek belki vaka sayısını patlatacaktı. Açık görüşleri açmak istiyoruz. Güvenlik ve asayiş kriterlerimizi destekleyen bir şey. Açık görüş yaptırmamak lehimize olan bir şey. Bağlayıcı konuşamam ama bunu planlıyoruz. En kısa sürede açmak istiyoruz. Çok uzun süreceğini sanmıyorum. Belki iki kapalı bir açık. Bunu belki hükümlünün aşılı olmasını da gözetebiliriz. Çalışması devam ediyor.”

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Hükümlü ve Tutuklu Haklarını İnceleme Alt Komisyonu, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven başkanlığında toplandı. Toplantıda, komisyonun çalışmaları kapsamında Kırıkkale, Keskin ve Afyonkarahisar Ceza İnfaz Kurumlarına düzenlenen ziyaretler sonucunda hazırlanan inceleme raporlarına ilişkin komisyon üyesi milletvekilleri, görüş ve önerilerini dile getirdi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü Yunus Alkaç, yönetmelik değişikliğiyle “çıplak arama” yerine “detaylı arama” ifadesi getirildiğini hatırlattı. “Cezaevleri o kadar kendilerine özgün alanlar ki bir taraftan insan hak ve onurunu korumak bir taraftan hükümlü ve tutukludan oluşan kitleden oluşması durumundan dolayı asayişi dengeli götürmek zorundayız.” diyen Alkaç, şunları söyledi:

“Bunların biri diğerinin alternatifi değil. Uygulamalarımız, planlarımız da tamamen bu doğrultuda gidiyor. Cezaevlerin toplu yaşanan yerler, fiziksel olarak kullanabileceğiniz alanlar sınırlı. Kırıkkale, Keskin ve Afyon’da bazı konular öne çıkıyor. Katıldığımız noktalar var ama her cezaevinde belli ana başlıklar her toplantıda gündemimize geliyor. Az veya çok kurgumuzu gözden geçirmek anlamında da detaylı arama konusu bunlardan bir tanesi.

Detaylı arama değişikliğinin sadece bir kavram değişikliği olmadığını düşünüyorum. İhtiyaç duyuyoruz. Oraya ilk kez girenin, içeridekine zarar vermemesi anlamında çok gerekli. Bazen çok marjinal olaylarla karşılaşıyoruz. Biz güvenlik bariyerimizi de bu marjinal olaylar üzerinden kurmak zorundayız. Cezaevi personeline söylemek istediğimiz şu, ‘detaylı aramaya işi getirmemek zorundasın, son alternatif tek kullanımlık giyim önlüğü ver ve çıplaklık olgusunu yansıtma.’ Haklı olarak ‘önemli olan uygulama’ diyebilirsiniz. Eğitim noktasında çok titiziz. Türkiye genelinde 5 eğitim merkezimiz var.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here