Cezaevlerindeki insan hakları ihlallerini anlattı.. Kayıpların isimlerini tek tek söyledi

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, cezaevlerinde tutuklu ve mahkumlara karşı işlenen insan hakları ihlallerini anlattı.

Cezaevlerinden kendisine gönderilen mektupları okuyan Gergerlioğlu, mektuplarda, tutuklu ve mahkumların cezaevi koşullarından ve kendilerine yapılan muamelelerden şikayetçi olduğunu söyledi. “Cezaevlerinde tutuklu ve mahkumlara karşı insan hakları ihlalleri yaşanıyor.” diyen Gergerlioğlu, insan hakları ihlallerine ilişkin şikayetleri TBMM İnsan Hakları Komisyonuna ulaştırdığını ancak hiçbir işlem yapılmadığını vurguladı.

“TBMM İnsan Hakları Komisyonu, insan hakları ihlalleri komisyonu gibi çalışıyor. Komisyonda oy çokluğu Cumhur İttifakı’nda ve şimdiye kadar tek bir insan hakkı ihlali kararı dahi vermediler.” diyen Gergerlioğlu, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumunu da eleştirdi.

Kurum üyelerinin üzerine düşen görevi yerine getirmediğini, hak ve vicdana uygun bir tutum sergilemediklerini belirten Gergerlioğlu, cezaevlerine ilişkin bazı fotoğraflar gösterdi ve Adalet Bakanlığının iddialarla ilgili etkin bir tavır ortaya koyamadığını kaydetti. OHAL Komisyonunu da eleştiren Gergerlioğlu, komisyonun Anayasa’ya aykırı davrandığını, KHK ile atılan vatandaşların dosyalarının uzun süre bekletildiğini, bu nedenle de mağduriyetler yaşandığını ifade etti.

Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Yusuf Bilge Tunç hala ortada yok. Ölse bir yerde bulunur belli ki bir yerde tutuyorlar. Birgün bunun hesabımı vereceksiniz ey İçişleri Bakanlığı. Süryani 2 vatandaşımız da kayıp. Bu aralar bakın kayıp vakaları artıyor, yakınları haber alamıyor. Süryani 2 vatandaşımız kayıp, biz bu vakaları çok önemsiyoruz, en ağır insan hakları ihlali olarak değerlendiriyoruz.

Gülistan Doku nerde? Hâlâ İçişleri Bakanlığından bir cevap yok. Bir devlet hala bir genç kızı bulamıyor. Yasin Ugan ‘işkence gördüm’ dedi; bunun üzerine kardeşi bile mahkemeye alınmıyor. 9 ay boyunca bulunamayan Gökhan Türkmen mahkemede ilk kez konuştu, 9 ay öncesi polis yelekli kişilerin kaçırdığını ve işkence gördüğünü söyledi, mahkeme zabtına geçti.

Mehmet Bal, 58 yaşında, Batmanlı. En son İstanbul Avcılar’da Gebze’ye gidiyorum diye çıktı, ne Gebze’ye ulaştı ne de İstanbul’da bulundu. Yüksekovalı Bahtiyar Fırat, İstanbul’da kaçırıldı 13 Ekim 2020 günü eşini arayarak takip edildiğini, eğer kaçırılırsa savcılığa gitmesi gerektiğini söyledi. Savcılık, işlem yapmıyor, açıklama yok. Öncekilerden bildiğimizi aynısı. İçişleri Bakanlığı nerede?

İstanbul’da askerlik yapan Batmanlı İsa Varol, teskeresini almasına rağmen 1 aydır haber alınamıyor. Varol ailesi çocuklarını askerde bilirken, İsa Varol ise teskeresini alıp kayıplara karıştı.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here