CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu: Türkiye tarihin en yüksek işsizlik oranları

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, genç işsizliğin bir yılda 5,4 puan arttığını, her dört gençten birisinin işsiz olduğunu belirterek “Gençler bu kadar yüksek oranlı işsizlik nedeniyle okullarından mezun olmaya korkar hale geldi.” dedi.

TÜİK’in işsizlik rakamlarını değerlendiren Erdoğdu, 15-24 yaş arasında ne eğitimde ne istihdamda bulunan gençlerin oranının yüzde 26,2 olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Türkiye şu an slumpflasyon pençesinde. Hem yüksek enflasyon yaşanıyor hem de ekonomik daralma görülüyor. Bunun adı sürünme halidir. Enflasyon ve işsizliğin birlikte değerlendirilmesiyle elde edilen sefalet endeksinde Türkiye yılın ilk aylarında dördüncü sıraya yükselmişti. Slumpflasyon altındaki Türkiye, sefalet endeksinde en tepelerde yer almaya devam ediyor. Üretim yerine rantı, vatandaş yerine yandaşı kollayan keyfi, kuralsız düzeninin sonucu milyonlarca insan, özellikle de gençler işsizliğin pençesinde. Sırf mezun olduktan sonra işsiz kalma korkusu yüzünden okulunu kasıtlı devam ettiren gençler var.”

İktidarın her ile üniversite açmakla övündüğünü ancak geçmişte açılmış belli başlı köklü üniversiteler dışında kalan bu üniversitelerin çoğunun diplomalı işsiz biriktirdiğini ifade eden Erdoğdu, “İş bulanların çoğu da kendi branşı ile alakasız işlerde çalışıyor. İnsanların tarih, fizik, mühendislik okuyup güvenlik görevlisi ya da polis olmaya çalıştığı bir düzendeyiz. AVM’lerde çalışan satış görevlilerin çoğu, kafelerdeki garsonlar iş bulamadığı için çalışan, alakasız bölümler bitirmiş üniversite mezunlarından oluşuyor. Bu durumun sosyal sonucu olarak, işi olduğu halde kendi branşında çalışmadığı için bir yığın insan mutsuz. Erdoğan yönetimi ne bu gençlere ne de işsizlere hiçbir şey vadetmiyor.” diye konuştu.

AK Parti’nin yüksek işsizliği kronikleştirdiğini kaydeden Erdoğdu, bir yıl önce aynı döneme göre inşaatta 493 bin, tarımda 232 bin, toptan ve perakende sektöründe 210 bin, sanayide 119 bin istihdam kaybı olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:

“İş bulma ümidi olmayanlar, mevsimlik çalışanlar, iş aramayıp çalışmaya hazır olanlar, zamana bağlı eksik istihdam edilenlerin dahil edildiği işsizlerin oranını takip eden DİSK’in geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 19,9. Buna göre 7 milyon işsiz var. Yetersiz istihdam edilenleri de eklediğimizde 7 milyon 724 bin rakamına ulaşıyoruz. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranının yüzde 13,9 olduğunu görüyoruz. Kısacası, kriz dönemlerinde sıklıkla görülen kadınların işgücüne katılımında önemli bir yükseliş gerçekleşmeden Türkiye’de tarihin en yüksek işsizlik oranları kaydedilmeye devam ediyor.”

İşini kaybeden yurttaşlara ise uygun koşullarda bir destek sunulmadığını ve ödenek verilmediğini dile getiren Erdoğdu, “2019 yılında Ocak-Temmuz ayları arasında İŞKUR verilerine göre 1 milyon 344 bin 643 yurttaşımız işsizlik ödeneğine başvurmuş ancak bunların sadece yüzde 47’sinin başvurusu kabul edilmiş.” dedi.

Üreterek zenginleşen, zenginliğini hakça paylaşan bir sosyal devlet kurulmadıkça işsizliğin artmaya devam edeceğini vurgulayan Erdoğdu, halkın ilk yapılacak genel seçimde iktidara bu kötü yönetimin hesabını soracağını savundu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here