CHP Grup Başkanvekili Özel: Cezaevlerinde koronavirüs sonrası nöbetleşe nefes alınabiliyor

0

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İnfaz düzenlemesinin Anayasaya göre “açık bir kısmi af” olduğunu belirten Özel, Türkiye’de cezaevlerinde nöbetleşe yemek yenildiğini ve uyunabildiğini, koronavirüs sonrası ise nöbetleşe nefes alınabildiğini söyledi.

Ülkede insanlık onuruna uygun olmayan bir infaz sisteminin bulunduğunu anlatan Özel, partisinin cezaevlerindeki sorunları ve bunların çözümüne yönelik önerilerini yıllardır dile getirdiğini, Türkiye’nin adil ve kapsayıcı bir infaz düzenlemesine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Söz konusu düzenleme kapsamında birinci yargı paketinin hayata geçirildiğini, ikincisinin ise henüz görüşülmediğini anımsatarak, Yargı Reformu’nun Meclisteki bütün partilerin katılımıyla ve toplumsal bir mutabakatla hayata geçirilmesi gerektiğini ancak bunun yapılmadığını anlatan Özel, söz konusu teklifin yasalaşması halinde, rüşvet aldığı için 6 yıl ceza alan birinin bir gün bile hapis cezası yatmayacağını; bu rüşvet alma haberini yapan gazetecinin ise “terör örgütü üyesi” olduğu gerekçesiyle alacağı 6 yıllık cezanın yarısını yatacağını söyledi.

Özel, “Bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktur. İnsan hakları savunucularının, yazarların, gazetecilerin, siyasetçilerin sadece konuştukları, yazdıkları, düşündükleri için cezaevinde kalmaya devam edecekleri ama gaspçının, çete reisi ve mensuplarının, dolandırıcının dışarıya rahatlıkla elini kolunu sallayarak çıktığı bir süreci yaşayacağız. Bunda vicdan, eşitlik yok.” ifadelerini kullandı.

Grup Başkanvekili Özel, Türkiye’de “terör” tanımının sorunlu olduğunu, bu nedenle gazetecilerin, siyasetçilerin hapiste olduğunu söyledi. Söz konusu kişilerin eline silah almadıklarını, bu nedenle sadece düşünce suçlusu olduklarını belirten Özel, bu tür suçluların “af” kapsamına alınması gerektiğini kaydetti.

Özel, suçtan hareketle infaz düzenlemesi olmaması gerektiğini, suçlunun “iyisi kötüsü” olduğu için suçludan hareketle bu yasanın hazırlanması gerektiğini savundu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here