CHP Grup Başkanvekili Özel: Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerinin boşaltılması gerekiyor

0

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, infaz düzenlemesine ilişkin konuştu. “Koronavirüs döneminde bile fırsatçılık yapıyorlar.” diyen Özel, şunları ifade etti:

“Anadolu’da bir söz vardır, birisi size kötülük yaparsa ‘Bu vakitte adamı yılan bile sokmaz’ derler. Yaşadığımız salgın günlerinde getirilen infaz teklifinin içerisinde cumhurbaşkanını eleştiren ya da eleştiriyi sosyal medyadan beğenen kişiyi suçlu gören bir madde var. Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerinin boşaltılması gerekiyor ama bunlardaki zihniyet, boşalan yerlere cumhurbaşkanını eleştirenleri doldurmak. Bu fırsatçılıktır.”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da şöyle konuştu: “Evet evde kal çağrıları toplumun her kesimine yapılıyor. Biz de yapıyoruz çünkü bu dönemde virüse yakalanmamanın en önemli yöntemlerinden biri izolasyon ve temasın olmamasıdır. ‘Evde kal’ derken ‘cezaevinde kal’ sloganını asla kabul edemeyiz . ‘Hayat eve sığar’ derken ‘hayat cezaevine sığmaz’ diyoruz. Çünkü cezaevlerinde 50-60 kişi aynı koğuşta ve hiçbir tedbir olmadan bir arada yaşamaya mecbur durumda. ‘Hayat cezaevine sığmaz’ ve hukukun üstünlüğü herkes için uygulanmalıdır. Düşman hukuk değil insancıl hukuk istiyoruz. İnsancıl hukuk herkes için eşit muamele yapılmasını emreder.

Bu dönemde gerçekten bu yasa tasarısının toplumsal barışa ve kutuplaşmayı engelleyecek bir rolü olduğunu belirtmek istiyoruz. Ancak bu tasarı birleşme, barış, kardeşilik değil kutuplaştırmayı çok ciddi bir şekilde sağlayacak bir tasarı niteliğinde. Bu tasarı sadece, içerideki yüzbinleri değil dışarıdaki milyonları da etkiliyor. Her bir tutuklunun ya da hükümlünün ailesinin, çevresiyle birlikte düşünürsek, şu anda asgari milyonlarca insan, yüzbinlerce insan yüreği ağzında her an bir ölüm haberiyle karşılaşabilir.

Siyasi mahpuslar diyoruz, ama karşımızdaki güç AKP ve küçük ortağı, ‘siyasi tutuklu yok’ diyor. Hayır bunu bir adım ileri gütürelim, siyasi tutuklu değil ama siyasi rehineler de var tutukluların yanında. AKP politikası, tam olarak olarak kendisine muhalif olanları rehin siyasetiyle içeride tutmaya devam ediyor.

Bu bir rehine politikasıdır ve bugün dünya büyük bir felaketle karşı karşıyayken; afet, salgın, mücbir sebep varken, bu rehine politikasına devam etmek toplu katliamlara imza atmak anlamına gelecektir ısrar etmektir. Şu anda içerideki tutuklu ve hükümlüler iki şekilde rehinler. Bir AKP siyasetinin rehineleri durumundalar bir de COVID-19’un rehineleri durumundalar. İkisine karşı da bu haksızlığı, hukuksuzluğu asla kabul edemeyiz.

İlk ölüm

Peki ne oluyor; söylediğimiz, ısrarla vurguladığımız bir mesele maalesef bu sabah yaşandı. Bafra Cezaevi’nde bir cenaze çıktı. Saklamaya çalıştılar ama başaramadılar. Samsun Bafra Cezaevi’nde 3 yıldır tutuklu bulunan 70 yaşındaki Mehmet Yeter, Covid-19 tanısıyla yaşamını yitirdi. Cumhuriyet Savcısının yazdığı yazıyı söylüyorum. Samsun Büyükşehir Mezarlıklar Müdürlüğüne yazmış, demiş ki; ‘COVID-19’a bağlı vefat etmiştir’ demiştir. Kişinin ailesine ulaşılmadığını yazmışlar ama ailesine ulaşma çabası gösterilmemiş, çünkü oğlu açıklama yaptı. ‘Bize hiçbir şekilde ulaşılmadı’ dedi. “Şahsın bulaşıcı hastalık sebebiyle yaşamını yitirmesi sebebiyle savcılık morg gibi ortak kullanım alanlarında uzun süre bekletilmesinin toplum sağlığını riske atmasına sebep olduğu için bekletilmeden defnedilmesi talebi iletilmiştir”. Evet Mehmet Yeter, cezaevinde çıkan Korona salgını nedeniyle yaşanan ilk ölümdür. Bu ölüm değil cinayettir.

Anayasanın 10’uncu maddesi, TCK’nin 35’inci maddesi, İçtüzüğün ilgili hükümleri gereğince özel af yasasının kabul edilme oranı bellidir. Halka söylüyorum: 360 oyla bu yasayı kabul edebilirler. 360 oyun altında kimseye özel affı hiçbir iktidar ya da küçük ortağı getiremez. Bu özel aftır ve bu özel afla kendi yandaşlarını, kendilerine muhalif olmayanları cezaevinden çıkarmaya çalışıyorlar. Bu hazırlık yıllardır yapılıyor. Uzun süredir AKP’nin istediği, MHP’nin kabul ettiği bir taslağın, fırsattan faydalanarak önümüze getirilmesidir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here