CHP Sözcüsü Öztrak: Rakamlardaki büyüme sokağa yansımıyor

0

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK tarafından açıklanan Temmuz 2021 istihdam verileriyle ilgili kişisel sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulundu. Öztrak, paylaşımlarında şunları ifade etti:

“Temmuz ayında resmi işsizlik, önceki aya göre 1,4 puan artarak yüzde 12’ye, gerçek işsizlik ise 1,2 puan artarak yüzde 23,6’ya çıktı. Son iki aydır gerileyen işsizlik, işten çıkarma yasağının kalkmasıyla artmaya başladı. Temmuzda resmi işsizlerin sayısı 506 bin kişi artarak 3,9 milyon; gerçek işsizlerin sayısı ise 522 bin kişi artarak 8,4 milyon oldu. 2021’de baz etkisiyle kaydedilen yüksek büyüme, işsizliği anlamlı şekilde azaltmaya yetmiyor, rakamlardaki büyüme sokağa yansımıyor.

Geçtiğimiz yıl 16 Nisan’da başlayan ‘işten çıkarma yasağı’, bu yıl 1 Temmuz’da sonlandı. Sanayide işten çıkarmalar başladı. Temmuzda sanayide çalışan sayısı 287 bin kişi gerilemiş, inşaatta da 60 bin kişilik düşüş var. Hizmet sektöründe çalışan sayısı ise 454 bin kişi artmış. Temmuzda işsizlik ödeneğine başvuranların sayısı ise yaklaşık 232 bin. Bu, son 15 ay içerisinde gerçekleşen en yüksek işsizlik ödeneği başvuru sayısı.

Tutarlı, güven veren bir ekonomik program olmadan, işsizlik azalmaz, milletin işi çoğalmaz. Erdoğan Şahsım Hükümeti bunu bir türlü anlamıyor. Açıkladıkları OVP, ortalama yüzde 5,3 büyüme ile üç yıl üst üste 1 milyonun üzerinde ilave iş imkânı sağlamayı ön görüyor. Bu büyüme ile bu iş artışı olmaz. Bu OVP ile de bu büyüme sağlanmaz.

Kalıcı, sürdürülebilir, kapsayıcı büyümeyle iş artışı sağlamak için 3 yeniye ihtiyaç var. Yeni kurallar, yeni kurumlar, yeni kadrolar. Bu ise seçim sandığının ivedilikle milletin önüne getirilmesiyle olabilir. Milletimiz, Erdoğan Şahsım Hükümeti’nin ne yaptığını gördü, notunu verdi. Tasdiknamesini vermek için de sandığın önüne gelmesini dört gözle bekliyor.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here