CHP Sözcüsü Öztrak: Seçimle gelen seçimle gitmeli

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

“Sayın Genel Başkanımız pazartesi günü, krizden çıkışın yol haritasına dair önemli açıklamalarda bulunacaktır.” diyen Öztrak, bazı HDP’li belediye başkanlarının görevden alındığının hatırlatılması üzerine seçimle gelenin seçimle gitmesi gerektiğini belirtti.

Suçlar mahkeme kararıyla tespit edilmeden görevden alınmanın doğru olmadığını aktaran Öztrak, görevden alınanların yerine ara seçimle belediye başkanı seçilmesi gerektiğini bildirdi. Görevden uzaklaştırılan CHP’li Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’la ilgili sorunun ardından Öztrak, Salman hakkında herhangi bir suçlamanın mahkemelere iletilmediğini anlattı.

Belediyede olan usulsüzlüğü, yolsuzluğu Salman’ın ihbar ettiğini dile getiren Öztrak, Belediye Meclisinde yapılan seçimle Salman’ın yerine AK Parti’li bir üyenin seçildiğini anımsatarak Belediye Meclisinde AK Parti’nin çoğunlukta olduğu durumlarda seçim yapıldığını, onun haricinde görevlendirmeye gidildiğini belirtti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un, Meclis’in çalışmalarına ara vermesi kararının TBMM Başkanın yetkisinde olmadığı, Genel Kurulda milletvekillerince kararlaştırıldığını belirttiğinin aktarılması üzerine Öztrak, şunları kaydetti: “Meclis’in ne zaman toplanıp, ne zaman dağılacağı Meclis Başkanının iradesine tabi değildir. Sarayın iradesiyle belirleniyor. Sarayın Meclis’teki milletvekilleri grubuna talimat vermesiyle Meclis toplanıyor ya da dağılıyor. Meclis Başkanının o makama oturması da kendi iradesine tabi değil. Saray görevlendiriyor, oturuyor. Milletvekilleri de sarayın görevlendirdiği kişiye sarayın talimatıyla meclis başkanı seçiyor. Bütün dünyada meclisler bu kriz ortamında milletin derdine deva olmak için açıkken, Türkiye’de Meclis’in kapalı olması kabul edilebilir bir husus değildir.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Gelecek Partisi ile DEVA Partisi’nin Meclis’teki temsiline yönelik açıklamalarının anımsatılması üzerine Öztrak, bugün 12 Eylül darbe rejiminde olduğu gibi bazı partilerin Meclis’e girmelerinin engellenmeye çalışıldığını, darbe hukukundan medet umulduğunu söyledi.

CHP olarak demokrasiden, milli iradenin eksiksiz şekilde TBMM’ye ve tüm karar alma süreçlerine yansımasından yana olduklarını dile getiren Öztrak, demokrasiden yana partilerin Meclis’e girebilmeleri için gereken yardımda bulunabileceklerini kaydetti.

Parti içinde erken seçim ihtimallerinin değerlendirilip değerlendirilmediğinin sorulması üzerine Öztrak, CHP’nin her an genel seçim olacakmış gibi hazır olduğunu, partilerinin seçim beyannamelerinin de hazır olduğunu bildirdi.

Reklam

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here