CHP Sözcüsü Öztrak: Trump, Türkiye’de kuvvetler ayrılığının ne kadar perişan bir durumda olduğunu dünyaya gösterdi

0

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Parti Meclisi toplantısı devam ederken açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretini değerlendiren Öztrak, şunları söyledi:

“ABD Başkanı Trump’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne ve milletimize yönelik hakaretleri orta yerde dururken, bir özür dilenmeden Erdoğan’ın Beyaz Saray’a gitmesini doğru bulmadığımızı ifade etmiştik. Maalesef bu hakaret dolu kağıt parçası halâ orta yerde durmaktadır. Dün, bu konuyla ilgili olarak ABD Başkanından bir özür veya bir pişmanlık ifadesi duymadık. Erdoğan ise bu müsveddeyi ve ekinde yer alan terörist mektubunu çok sakin ve sessiz bir biçimde, kendi ifadesiyle, ABD Başkanına ‘takdim’ ettiğini söyledi. Eğer bu mektup iade edilmeyip takdim edilmişse milletimizin şan ve şerefi yeterince korunmamıştır. Hatta hiç korunmamıştır.

Trump ve Erdoğan’ın görüşmesinden, iki ülke arasındaki sorunların çözümüne yönelik somut bir sonuç çıkmamıştır. Trump ve Erdoğan’ın görüşmesi hiçbir konuda anlaşamayan ama birbirinden de kopamayan iki ismin toplantısı görünümünde geçmiştir. İkili ilişkileri tıkayan ve milletimizin geleceğini ilgilendiren pek çok sorun halen ortada durmaktadır.

ABD’nin Suriye’deki pozisyonu ve terör örgütünün Suriye’deki uzantısına bakış açısı değişmemiştir. FETÖ ile ilgili herhangi bir gelişme yoktur. F-35 ve S-400 meselesi ortadadır. Kongre’de bekleyen ‘Türkiye’nin Çıkardığı Çatışmaya Karşı Yasa’ hakkında bir gelişme kaydedilmemiştir. Halkbank Davası halen ABD Yargısında Demokles’in kılıcı gibi beklemektedir. Suriye’deki tampon bölgenin sınırları ve Suriyeli sığınmacıların ne kadarının bu bölgelere yerleştirileceği, bunun finansmanının nasıl karşılanacağı hala karara bağlanmamıştır.

Ama ABD ‘Suriye’deki petrol bölgeleri benim’ demektedir. Petrolü aldım diyor. Bu durumda Suriye’nin toprak bütünlüğü ne oluyor? Yine, ülkemizdeki 4 milyon Suriyeli sığınmacının ne olacağı konusunda ABD Başkanı topu Avrupa Birliği’ne atmıştır. Anlaşılan tüm masraflar ülkemizdeki tüyü bitmedik yetimlerin sırtına bırakılacaktır. Türk-Amerikan ilişkileri 12 Kasım’da neredeyse; 14 Kasım’da da aynı yerde durmaya devam etmektedir. Dolayısıyla, bu seyahat ABD ile ilişkilerimizin düzeltilmesine değil; siyaseten sıkıntıda olan iki ismin ilişkilerinin muhafazasına dönüktür.

Trump, Erdoğan’ın 13 Kasım’daki ziyaretini kendisine yönelik azil sürecini itibarsızlaştırmak için kullanmış; Erdoğan ise dostu Trump ile aile fotoğrafı vererek ilişkimiz devam ediyor mesajı göndermiştir. Böylece, ziyaretten önce yaptığımız uyarıların haklılığı bir kez daha anlaşılmıştır. Erdoğan, Trump ile fotoğraf vermiş, Trump ile olan ilişkisini kurtarmıştır. Bu fotoğraf çekiminin Türkiye’deki vergi mükelleflerine maliyeti ise son derece pahalı olmuştur. Saray sosyetesi uçan saraylara binmiş, lüks araçlar buradan ABD’ye taşınmış, sosyete mensupları lüks otellerde ağırlanmış faturası da 82 milyonun sırtına bırakılmıştır.

Stratejik ortaklık ve müttefiklik ilişkisi özel ilişkilerdir. İkili, bölgesel ve küresel sorunlara ortak bir yaklaşım ve anlayış gerektirir. Ancak dün bir kez daha görülmüştür ki Trump, Erdoğan ile terör örgütünün Suriye’deki kolunun başını eşit seviyede tutmuştur. Trump, Erdoğan’ın serzenişlerini de dikkate almamış, Mazlum Kobani kod isimli teröristi ABD’ye davet konusunda geri adım atmamıştır. Salonda bu konuda soru soranları ‘Türk devletinin görevlisi misin?’ diye de azarlamıştır.

Diğer taraftan, basın toplantısının hemen ardından Beyaz Saray, ‘S-400 konusu çözülmeden diğer meselelerin çözümünde ilerleme sağlanmaz’ açıklamasını apar topar yapmıştır. Bu açıklama Beyaz Saray’ın Erdoğan iktidarını pinpon topu gibi Kremlin Sarayı’nın sahasına savurduğunu göstermektedir. Erdoğan’ın, bir müddet sonra, bir de Soçi veya Moskova ziyareti yapacağı şimdiden anlaşılmaktadır. Putin ikna edilmeden bu soruna çözüm bulmak zor görünmektedir.

Reklam

Milletimizin S-400’ler için ödenen 2,5 milyar dolarının akıbeti ne olacaktır? Nisan 2020’de aktive edilecekleri bizzat Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Erdoğan tarafından açıklanan S-400’ler aktive edilecek midir, edilemeyecek midir? AK Parti Genel Başkanı Erdoğan verdiği sözü tutacak mıdır, tutamayacak mıdır? Bunları önümüzdeki günlerde hep beraber göreceğiz. Milletin vergileri bir defa daha dış politikada yapılan hataların telafisi için harcanmamalıdır. Ülke ekonomisinin durumu ortadadır.

Bu ziyaret başka bir takım skandalları da göz önüne sermiştir. Trump’ın, Türkiye’de tutuklu bulunan ve sonra serbest bırakılan Serkan Gölge için Erdoğan’a teşekkür etmesi aslında Türkiye’de bu kuvvetler ayrılığı meselesinin ne kadar perişan bir durumda olduğunu açık seçik dünyaya bir kez daha göstermiştir. Erdoğan basın toplantısında, ABD’ye teröristleri iade ettiklerini aynı şeyi ABD’den de beklediklerini ifade etmiştir. Şimdi ben buradan soruyorum, bu teröristler kimdir? Türkiye hangi teröristleri ABD’ye iade etmiştir?

Eğer terörist dedikleri Rahip Brunson ve Trump’ın konuşmasında iade edilmesi nedeniyle Erdoğan’a teşekkür ettiği NASA çalışanıysa; bunlar ABD’de terörist gibi karşılanmamıştır. Aksine Rahip Brunson bugün Türkiye devletinin Cumhurbaşkanı sıfatıyla Erdoğan’ın misafir edildiği oval ofiste ağırlanmış, yetmemiş seçim öncesinde Trump bir de kendisini Rahibe takdis ettirmiştir. Türkiye’deki yargı bağımsızlığının perişan hali aslında bir kere daha burada gözler önüne serilmektedir; Trump nedense ABD yargısında bekleyen Halk Bankası davası için kameralar önünde tek kelime dahi etmemiştir, edememiştir. Herhalde Trump bu konuda bir kelam etseydi, ABD’de yargı bağımsızlığı olduğu kendisine açıkça ifade edilirdi.

Bu arada Erdoğan ile Trump arasında 1 saat 15 dakikalık bir baş başa görüşme yapılmıştır. Bu görüşmeye Dışişleri Bakanlığı’ndan resmi bir görevli katılmış mıdır? Bu görüşmede resmi zabıt tutulmuş mudur, yoksa tutmamış mıdır? Bu görüşmenin ayrıntıları Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın arşivlerine girmiş midir? Yoksa resmi arşivlerden gizlenmiş midir? Dış ilişkileri kişisel olarak yürütemezsiniz. Dış ilişkiler kurumsal bazda yürütülmelidir ve daha sonra gelecek iktidarlar nerede ne olduğunu, ne vaatler verildiğini, ne alınıp ne verildiğini açıkça görmelidir. Şimdi tekrar bu soruyu tekrarlıyoruz. Zabıt tutuldu mu? Bunun cevabını da Beyaz Saray’da maalesef ayakta kalan, kendisine bir sandalye dahi bile verilmeyen Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’ndan bekliyoruz. Senatörler oturuyor, bizim Dışişleri Bakanı ayakta. Bu uluslararası görüşme değil mi?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nın karşısına ABD’li senatörlerinin çıkarılması ve burada basına açık bir hesap sorma görüntüsü verilmesi de ayrıca dikkatimizi çekmiştir, bizleri üzmüştür. Olan bitenler Türkiye’ye ve tüm dünyaya şunu göstermiştir. Trump, S-400’lerin çözüm meselesi Beyaz Saray değil Amerikan Kongresidir demiştir. Dolayısıyla S-400 meselesini kongreyle anlaşarak çözmek gerekmektedir işaretini vermiş ve bunun bir ulusal mesele olduğunu söylemiştir. Yani burada dış politikayı iç politikaya malzeme edememiştir. Ve adres gösterdiği yerde Kongre’dir yani parlamentodur.

Bu ziyarette bir başka önemli husus daha vardır. Havuz medyası ve iliştirilmiş gazetecilik ABD’de de ifşa olmuştur. Trump, Türk heyetine dönmüş ‘dostane muhabirler soru sorsun’ demiştir. Basın toplantısını izleyen bir senatör de ‘Dost olmayan basın mı kaldı?’ demiştir. Bu tabi ülkemizdeki basının içler acısı halini ortaya koymaktadır.

Özetlersek; bu ziyaret sonunda vatandaşlarımızın geleceğine dair, ulusal çıkarlarımızı ilgilendiren hiçbir sorun çözülmemiştir. Hepsi ortada durmaktadır. Ama Saray sosyetesi çok mutludur. Şimdi soruyoruz, bu mutluluğunun sebebi nedir? Bu mutluluk bize şunu gösteriyor, oraya giderken demek ki Saray’ın gündemi milletimizin gündeminden farklıymış. Ne alınmıştır ABD’den veya dostları Trump’tan ki Saray bu kadar sevinmiştir? Bunu Beyaz Saray’da açıklamamışlardır. Ama biz bunun heyet ülkeye döner dönmez açıklanmasını bekliyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here