CHP’den Ayasofya açıklaması.. Tek adamın bir kararnamesine bakar, istismar etmeyin, açacaksanız açın

0

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, MYK sürerken düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. “Milletimiz OHAL şartlarında rejim değişikliğine zorlandı.” diyen Öztrak, şunları söyledi:

“7 Haziran’da millet iradesiyle inatlaşan Erdoğan ve AK Parti, 31 Mart 2019 mahalli idare seçimlerinde de, İstanbulluların sandıktan çıkan analarının ak sütü gibi tertemiz iradesini kabul etmedi. Mızıkçılık yaptı. 13 bin oy farkla kaybettiği seçimi iptal ettirdi. Bu sefer milletimizin Erdoğan’a cevabı çok ağır oldu. 13 bin oy farkını sindiremeyenlere, milletimiz 806 bin oy fark attı. Sandığa darbe girişimini, milletimiz hak ile yeksan etti, yerle bir etti. Ama anlaşılıyor ki, 20 Temmuz darbe sürecinin müellifleri milletin verdiği dersi bir türlü öğrenemiyorlar.

Bunun son örneğini geçtiğimiz hafta yaşadık. Ağızlarından milli iradeyi düşürmeyenler, Erdoğan’ın atama yardımcısının gönderdiği tezkereyi TBMM’de okutarak, İstanbulluların hür iradesiyle seçtiği vekilimizin Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğini düşürdü. Herkes biliyor ki, Enis Berberoğlu siyasi garez ve CHP’ye karşı yürütülen kan davasının kurbanıdır. Enis Berberoğlu’nun yargılandığı davaya konu olan görüntü ve belgeleri herkesten önce yayımlayanlar, şimdi Erdoğan’ın etrafındadır. Yine ‘O silahlar vallahi de billahi de Türkmenlere gönderilmedi’ diye ekranlarda feryat edenlerin partisi de şimdi sarayın küçük ortağıdır. Türkiye’yi beraber yönetiyorlar.

Enis Berberoğlu, her CHP’linin yapacağını yaptı ve sarayın tehdit ve şantajları karşısında eğilip bükülmedi. ‘Demokrasi için bir bedel ödenecekse bunu seve seve öderim’ dedi. 16 ay hapis yattı. Tahliye edildi. Seçimlere girdi yeniden milletvekili seçildi. Ancak görevi millet iradesini korumak olan TBMM Başkanı, milletin iradesi yerine sarayın iradesine sahip çıktı. Meclis Başkanının, şimdi, ‘suçluların telaşı içinde’ bize laf yetiştirmeye, Genel Başkanımıza laf yetiştirmeye çalışması beyhudedir. Meclis Başkanı oturduğu koltuğun hakkını verememiştir. Milletvekilimizin Anayasa Mahkemesi’nde yargılaması devam ederken ve anayasamızın 83. maddesi çok açıkken, 27. dönemin bitmesi beklenmeden arkadaşımızın vekilliği, sarayın vesayeti altındaki TBMM Başkanı tarafından gasp edilmiştir.

Biz şundan eminiz: Zalimin zulmü varsa; milletimizin de vicdanı ve feraseti vardır. Milletimiz, iradesine sahip çıkacaktır. Milletimiz, ‘Benim seçtiğim vekillerin yeri Meclistir’ diyerek, milli irade hırsızlarını sandıkta hak ile yeksan edecektir. Bu baskıcı rejimin hedefinde sadece millet iradesi yok, özgür basın da hedefinde. Bu sabah, gazeteci arkadaşlarımız İsmail Dükel ve Müyesser Yıldız gözaltına alındı. Dükel ve Yıldız’ın “siyasal ve askeri casusluk” iddiasıyla gözaltına alındığı ifade ediliyor. Bu iktidar hoşuna gitmeyen herkese casus damgası vuruyor. Casusluk bu kadar ucuz bir suç mu? Müyesser Yıldız daha önce Ergenekon sürecinde de FETÖ savcıları tarafından içeri alınmıştı. Anlaşılan FETÖ taktikleri, aynen bugünde uygulanmaya, bu iktidar tarafından uygulanmaya devam ediyor. Milletvekili arkadaşlarımız, ODATV ve Tele-1’le ilgili gelişmeleri yerinde takip ediyorlar.

Bu iktidar; bağımsız medyadan, bağımsız yargıdan, bağımsız barodan, bağımsız merkez bankasından… Yani önünde ‘bağımsız’ sıfatı olan her şeyden nefret ediyor. Oysa bunlar nitelikli bir demokrasinin vazgeçilmez unsurları. Ülkede suni krizler çıkararak beceriksizliklerinin üstünü kapatmaya uğraşıyorlar. Ama vatandaşlarımız enseyi karartmasın, bu beceriksiz iktidarın gidişi, giderek yaklaşıyor. Bunun da farkındalar. Bu nedenle milleti her geçen gün daha da kutuplaştırmaya, korku siyasetini yaymaya çalışıyorlar.

Bu salgın sürecinde milletimiz cüzdanı ile canı arasında Rus ruleti oynamak zorunda kaldı. Çünkü saray hükümeti milletimizi salgında bir başına bıraktı. Beş maskeyi millete ücretsiz dağıtamayan beceriksiz yönetim, bir de IBAN numaraları göndererek, milletten para istedi. Kaç kez ‘milletten toplanan bu paralar ne oldu?’, ‘nerelere harcandı?’ diye soruyoruz. Saraydan tık yok.”

“Ayasofya’nın tekrar ibadete açılması 2 Temmuz’da Danıştay bunu görüşecek. 1934 tarihli bakanlar kurulunun Atatürk imzasını taşıyan iptal istemi var. Siz buna nasıl bakıyorsunuz?” şeklindeki bir soruya Öztrak, “18 yıldır saray yönetimi ne zaman başı sıkışsa Ayasofya’yı ortaya atıyor. 18 yıldır iktidardasınız, şu anda tek adam parti devletini de kurdunuz tek adamın bir kararnamesine bakar iş. Bunu istismar etmeyin. Bunu daha fazla istismar etmeyin, bunun üzerinden siyaset yapmayın açacaksanız açın.” karşılığını verdi.

HDP’nin Ankara’ya yürüyüş kararı hakkında ise Öztrak, şunları ifade etti: “Hem Sayın Genel Başkanımızın konuşmalarında yaptığı gibi hem benim konuşmalarımda yaptığım gibi mümkün olduğu kadar mevcut iktidara, mevcut Saray hükümetine bu krizden çıkış için hem eleştiriyoruz, eksiklerini söylüyoruz. Sadece eksikleri söylemekle kalmıyoruz aynı zamanda buradan çıkışın yollarını da öneriyoruz. Biz istiyoruz ki milletimiz biran evvel bu sıkıntılardan kurtulsun. Gençlerimiz, milletimiz işsiz kalmasın. Mutfakta tencereler boş. Buna biran önce çözüm bulunsun istiyoruz. Genel Başkanımız, ‘Şu anda Adalet Yürüyüşüyle ilgili şartlar yoktur. Farklıdır durum’ dedi. Bu bizim kendi görüşümüz. Diğer partilerin görüşlerine de karışmayız.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here