CHP’li belediyeler, asgari ücreti 3 bin 100 TL ile 3 bin 650 TL arasında uygulayacak..

0

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş, yılbaşıyla birlikte belediyede görevli mesai arkadaşlarının maaşının en az 3100 TL olmasına karar verdiklerini açıkladı.

CHP’li belediyeler, pazartesi günü belirlenecek olan asgari ücretin açıklanmasını beklemeden harekete geçti. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, asgari ücrete ilişkin yaptıkları açıklamaların ardından ABB Başkanı Yavaş da belediye çalışanlarının maaşlarının en az 3100 TL olacağını söyledi.  

Sosyal medya hesabı üzerinden belediye çalışanlarını müjdeyi veren Yavaş, “Yılbaşıyla birlikte belediyemizde görevli mesai arkadaşlarımızın maaşının en az 3100 TL olmasına karar verdik. Tüm çalışma arkadaşlarıma emekleri için teşekkür ediyor, aldığımız kararın şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

2021 yılında uygulanacak asgari ücret 28 Aralık 2020 pazartesi günü yapılacak son toplantıda belli olacak. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücret görüşmelerinin başladığı aralık ayı başında ücretin en az 3 bin 100 TL olması gerektiğini açıklamıştı.

Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamasının ardından CHP’li belediyeler de önümüzdeki yıl için planlamaları ve bütçelerini bu meblağ üzerinden ayarlamaya başladı. Bu kapsamda bugüne kadar bazı CHP’li belediyeler 3 bin 100 TL ile 3 bin 650 TL arasında ücret uygulayacaklarını şimdiden açıkladılar.

Mersin Mezitli Belediyesi çalışanlarına en az 3 bin 650, İzmir Konak Belediyesi en az 3 bin 500 TL, Adana Büyükşehir ve İzmir Bornova belediyeleri ise en az 3 bin 100 TL maaş vereceklerini şimdiden duyurdu. 

Mersin Mezitli Belediyesi’nin imzaladığı toplu sözleşme ile çalışanlarına ödenecek en düşük maaşın 2 bin 500 TL’den 3 bin 650 TL ye çıkarılacağı açıkladı. Mezitli Belediyesi’nin çalışanlarına verdiği diğer kazanımlar da şöyle:

“Sözleşme ile haftalık çalışma saati 45 saatten 40 saate düşürüldü. Bu da her işçinin yıllık 33 gün eksik çalışması, görevli olması durumunda ise çalıştığı günlerin fazla mesaisini alması anlamına geliyor. Vardiyalı çalışanlar ile gece çalışması yapanların ücretleri iyileştirilirken, fazla çalışma ücretleri eskiye göre yüzde 40 oranında artış gerçekleştirildi. Pazar günü çalışmaları ile ilave 2 yevmiyeden 1 ilave 3 yevmiyeye çıkartıldı. Resmi olmayan bayram izinlerinde çalışanlara ilave 1 yevmiye ücret ödenmesi, yıllık ücretleri izin süreleri yüzde 20 ile yüzde 40 oranında artırılması, ücretli sosyal izinlerin süreleri ve kapsamları geliştirilmesi, kadrolu işçilere her yıl verilen kıdem zammı şirket çalışanlarının da yevmiyelerine yansıtılması gibi kararlar alındı.”

“SOSYAL DEMOKRAT BELEDİYECİLİK ANLAYIŞININ TÜM TÜRKİYE’YE YANSIMASI EN BÜYÜK DİLEĞİMİZ”

İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur da belediye çalışanlarına ödenecek en düşük maaşın 3 bin 500 TL olacağını duyurarak şöyle dedi:

“CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun asgari ücret 3 bin 100 TL ve vergiden muaf olması yönündeki önerisini ben de destekliyorum. Aynı zamanda emekçi kardeşlerimizin yanında mücadele eden sendikaların yanında olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. Biz de Konak Belediyesi olarak asgari ücreti 3 bin 500 TL olarak uyguluyoruz. Bu sosyal demokrat belediyecilik anlayışının tüm Türkiye’ye ve tüm emekçilere bir an önce yansıması en büyük dileğimiz.”

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, asgari ücret 3 bin 100 liranın altında açıklansa dahi Büyükşehir Belediyesi’nde en düşük işçi maaşının 3 bin 100 lira olacağını söyledi. Karalar “2019 başından 2020’ye kadarki ikramiye, mesai, yolluk, yolluk, bayram parası alacaklarının tamamını ödeyeceğiz.” dedi.

Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ da “CHP Genel Başkanımızın 3 bin 100 TL asgari ücret ödeme tavsiyesine Bornova Belediyesi olarak bire bir uyma ve uygulama konusunda kararlıyız. Türkiye’de işletmelerin açılıp kapanma süresi 4 yıldır. Dolayısıyla istihdamdaki sürdürülebilir çalışmanın olabilmesi için işverenin vergi yükünün azaltılması, çalışanın 3 bin 100 TL’nin üzerinde ücret alarak daha refah bir hayat yaşamasını öneriyorum. Bornova Belediyesi olarak çalışanın, üretenin yanındayız.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here