CHP’yi İktidara Taşıma Görevi..!

1

Ben şahsen başka bir anlam veremiyorum.

Düşünüyorum, okuyorum, yorumları dinliyorum, kendimce öngörüde bulunuyorum ve nihayetinde kendimce de emin oluyorum.

Evet, evet!

AK Parti, bir şekilde ilk seçimde CHP’ni iktidara taşıyor!

Mağduriyetle büyümüş ve halkın bu mağduriyetlere ne kadar prim ve destek verdiğini yaşayarak görmüş olması gereken bir siyasi parti, yoksa başka şartlarla bu kadar bariz mağduriyet yaratma çabasında olmazdı…

Toplumun hassasiyetini bildiğini düşündüğüm bir AK Parti, seçmen toplumunu bu derece radikal tercih değişimlerine zorlayacak hangi adımları atıyor ki derseniz eğer!  

Kısaca da maddeler halinde özetlemek isterim bu mağduriyet yaratma adımlarını: 

Birinci mağduriyet yaratma adımı: MHP’de dört genel başkan adayı olan Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ’ın ortak kararıyla açıklanan olağanüstü kongre için, delegelerin imzalarına rağmen, kurultayın yapılacağı ilan edilen otele ve çevresine alınmaması ve kurultayın yaptırılmaması..

İkinci mağduriyet yaratma adımı: İYİ Parti’nin kuruluşuna ve seçimlere katılmasına engel olma çabaları (CHP’nin milletvekili transferi ile bu oyuna engel olması)..

Üçüncü mağduriyet yaratma adımı:Ankara, İstanbul, Bursa ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlarının “metal yorgunu” oldukları gerekçesiyle istifa ettirilerek, yerlerine belediye meclis üyelerinden “siyasi kayyumların atanması”..

Dördüncü mağduriyet yaratma adımı: HDP’li belediye başkanlarının görevden alınarak, yerlerine belediye meclis üyeleri içinden değil, “memur kayyumların” belediye başkanı olarak atanması..

Beşinci mağduriyet yaratma adımı: CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı..

Altıncı mağduriyet yaratma adımı: 31 Mart 2019 İstanbul yerel seçimlerinde, Ekrem İmamoğlu ve CHP’nin kazanmasına rağmen seçimin tekrarlattırılması..

Aynı zarf içine tıkıştırdığımız dört oy pusulası arasında yer alan ve üçünün sakıncalı görülmediği, ancak sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı oy pusulasının sakıncalı görülerek seçimin iptal edilmesi..

Ve şimdilik son olarak,

Yedinci mağduriyet yaratma adımı: HDP’li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye başkanlarının görevden alınarak, yine yerlerine belediye meclis üyeleri içinden değil, “memur kayyumların” belediye başkanı olarak atanması..

Ve ilk genel seçimlere kadar da bu mağduriyet yaratma adımları sanırım sürecek!

***

Benim asıl merak ettiğim husus, AK Parti’nin hesabı ne?

Hangi akıl ve siyasi hesap uzmanları AK Parti’yi bu şekilde yönlendiriyor?

CHP iktidarını neden başa getirme çabasındalar?

Kim? Kimler? 

Neden AK Parti’ye CHP’ni iktidara taşıma görevi verdi.!

1946’dan bu yana siyasi iktidarı elde edemeyen bir sol iktidar adayı, bizzat AK Parti tarafından neden bu kadar mağduriyet desteği görüyor?  

Bu kadar mağduriyeti hangi pazarlıklarla yaratıyorlar? 

CHP acaba bu çabanın farkında mı?

Ya da bu iktidar pazarlıkları ile 2023 Türkiye’sinde CHP’ne biçilen rol nedir?

CHP iktidarından talepler nelerdir?

Sorular peşin sıra geliyor, gelecek de..!

Bazılarına kendimce de cevaplar veriyorum tabii…

Şimdilik CHP iktidarından beklenen tahminlerim bende kalsın. 

Zamanı geldiğini düşündüğümde, sizlerle de paylaşırım. 

Önceki İçerikBahçeli: Sandıktan çıkan oy ve desteği yanlışa yormanın ahlaken ve hukuken bedeli herkes için aynıdır
Sonraki İçerikKamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci resmen başladı..
Mustafa Kalabalık
16 Ağustos 1970 Kocaeli-Gölcük-Değirmendere’de doğdu. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi, İktisat Bölümü ve Atılım Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün, “Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi” dalında Yüksek Lisans’ını tamamladı. Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kamu Yönetimi Anabilim Dalı, “Siyaset ve Sosyal Bilimler” Doktora (Ö) Öğrencisi olarak dersler aldı. 2010 yılında “Öteki Siyaset”, 2013 yılında da “9. Köy’den Sonra” isimli kitapları Vadi Yayınlarından yayınlandı. 2011 yılında, Kocaeli’ndeki yerel gazete ve dergilerde yazarlığı başladı. Aynı zamanda “Kocaeli TV” televizyon kanalında, “Öteki Siyaset” isimli TV program hazırlayıp sundu. 2016 yılından itibaren de Ocak Medya’da yazarlık yapmaktadır. Özel sektörde, aynı zamanda halen yöneticilik yapmakta olan Kalabalık, Demokraside Birlik Vakfı, İnsani Değerler Derneği, Türkiye Yazarlar Birliği ve Gazeteciler Cemiyeti üyesidir.

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here