Çiftçilere silahlı saldırı.. En az 110 ölü

0

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyonu Ofisi Nijerya Temsilcisi Edward Kallon, ülkenin kuzeydoğusunda silahlı bir grubun saldırısında en az 110 sivilin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını açıkladı.

Motosikletleriyle gelen silahlı grubun Borno eyaletindeki bir köyde tarlalarındaki mahsullerini kaldıran çiftçilere “acımasızca” silahlı saldırı düzenlediğini söyleyen BM temsilcisi, bu silahlı grubun bazı kadınları kaçırdığı yolunda haberler geldiğini belirtti ve rehin alınan bu kadınların derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Borno Çiftçiler Birliği’nin eski Başkanı Hassan Zabarmari, eyaletin Garin Kwashebe köyünde pirinç tarlasında çalışan çiftçilere Boko Haram’ın saldırdığını belirtmişti. Garin Kwashebe Meclis üyesi Ahmed Satomi de olayı doğrulayarak bölgeye güvenlik güçlerinin sevk edildiğini bildirmişti.

Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram’ın 2009’dan beri düzenlediği kitlesel şiddet eylemlerinde 20 binden fazla kişi öldü. Örgüt, 2015’ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası’ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 3 milyon kişi yerinden oldu.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here