Çin İstanbul Başkonsolosluğu önünde 161’inci nöbet..

0

Çin’in Doğu Türkistan’da uyguladığı baskılar ve insan hakları ihlallerine karşı seslerini duyurmaya çalışan Uygur Türkleri, Çin İstanbul Başkonsolosluğu önünde 161’inci nöbetini tuttu. Çin’in zulmüne boyun eğmeyeceklerini söyleyen Uygurlar, bir kez daha dünyaya yardım çağrısında bulundu.

Uzun süredir Doğu Türkistan’daki ailelerinden haber alamayan, yakınlarına ulaşamayan Uygur Türkleri, bugün 161’inci kez Çin’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde bir araya geldi. Çin’in zulmüne boyun eğmeyeceklerini söyleyen Uygurlar, Türkiye dahil tüm dünya ülkelerinden yardım talep ettiklerini söylediler.

Kucağında çocuğuyla konsolosluk önünde nöbet tutan Uygur Türkü, eylemciler adına yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“İstanbul Çin’in Başkonsolosluğu önünde 161. gündeyiz. Ve zalim Çin’in zulmüne boyun eğmeyeceğiz. ‘Bizim kardeşimiz, anamız, babamız, çocuğumuz nerede’ diyoruz ve bu konuda Çin’i hesaba çekmeye, bütün dünyanın gözü önünde devam ediyoruz. Eğer, söylediklerimiz yalansa buradan sadece 300 metre ilerde olan Çin Konsolosluğu çıksın söylediklerimizi yalanlasın. Bütün dünyada, her kesimden insanlar Doğu Türkistan’daki bu soykırımı açık seçik görmektedir. Çin’den ellerini çekmiş olan, köle işçi olarak çalıştırılan Doğu Türkistanlıların, bu zulme insani duruş sergileyip, ünlü tekstil markaları Çin’den pamuk ithalatını durdurma kararı vermiştir. Bu sevinç haberidir. Onun için diyoruz; Çin’i gözümüzde büyütmeyelim. Çünkü insanlık her zaman üstün gelir. Çin asla, ‘Çin Rüyası’ hayaline ulaşamayacaktır. Çin’in rüyası, bütün her yeri işgal etme rüyasıdır. Biz burada 161 gündür bütün kardeşlerimizle bekliyoruz. Benim elimdeki bebeğim babaannesinin, anneannesinin Çinli olduğunu bilmeden büyüyor bu kadar acıya ne kadar susacaksınız? Lütfen Doğu Türkistanlılara ses verin.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here