Çin’de ölü sayısı 3 bin 199’a yükseldi..

0

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte hepsi Vuhan’da olmak üzere 10 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, Çin’de yeni tip koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısının 3 bin 199’a çıktığı, yine son bir gün içinde 20 yeni vakanın tespit edildiği kaydedildi. Son 24 saatte tespit edilen vakalardan sadece 4’ünün, salgının çıkış noktası Vuhan kentinde yaşadığı ifade edildi.

Bu arada Çin’de toplam vaka sayısının 80 bin 778’e çıktığı, bunlardan 10 bin 734’ünün tedavi altında olduğu belirtildi. Çin ana karası dışında Hong Kong’da da vaka sayısı 141’e çıktı.

Özbekistan’da ilk vaka

Özbekistan’da ilk yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi. Ülkenin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Fransa’dan dönen bir Özbekistan vatandaşında Kovid-19’un tespit edildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, salgının tespit edildiği ülkelerden gelen ve 14 gün süreyle gözlem altında tutulan 7 bin 700 kişiden 5 bin 600’ünün karantinadan çıkarıldığı aktarıldı.

Özbekistan Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Epidemiyoloji Ajansı Müdürü Bahrom Almatov, yaptığı açıklamada, Kovid-19 rastlanan vatandaş ile temas edenlerin belirlendiğini belirterek, “Ayrıca hastayla Fransa’dan aynı uçakta gelenlerin listesi çıkarıldı. Onların karantina altına alınmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.” dedi.

Kazakistan Sağlık Bakanı Yeljan Birtanov, düzenlediği brifingde, ülkede Kovid-19’a iki kişide daha rastlandığını belirterek, “Biri dün İtalya’dan, diğeri de Güney Kore’den gelen vatandaşlarımız. Transit yolcular hariç hastalarla aynı uçaklarda gelenler hastanelere kaldırıldı.” şeklinde konuştu.

Böylece ülkede vaka sayısının 8’e ulaştığını dile getiren Birtanov, 1400’ün üzerinde vatandaşın hastanelerde, 545’in de ev karantinalarında olduğunu bildirdi. Birtanov, vatandaşları kalabalık yerlerden uzak durmaya, hijyen kurallarına uymaya ve panik yapmamaya çağırdı.

Gürcistan’da Tiflis Enfeksiyon Hastanesi Müdürü Maria Ezurgbaia, yaptığı açıklamada, Kovid-19 teşhisiyle tedavi altında tutulan 30 hastadan birinin iyileştiğini ifade etti.

Schengen’i tehlikeye atıyor

Hızla yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bazı Avrupa ülkelerinin sınırlarını kapatması, Avrupa Birliği’nin (AB) temelini oluşturan ve serbest dolaşım sağlayan Schengen Anlaşması’nı tehdit ediyor. Dünyada yeni tip koronavirüs tanısı konan kişilerin sayısı 150 bini aşarken, bu krizin “merkez üssü” haline gelen Avrupa, salgının yayılmasını önlemek amacıyla tedbirlerini artırmaya devam ediyor.

Kıtanın büyük ekonomileri virüsün yayılmasının önüne geçmek için sosyal hayatı durma noktasına getiren kararlar alırken, önlemleri sınırlarını kapatmaya kadar götüren ülkeler de bulunuyor. 2015’te sığınmacı krizi nedeniyle çetin sınavdan geçen Avrupa ülkeleri, AB projesinin temelini oluşturan Schengen Anlaşması’nı askıya alarak sınırlarını kapatma kararı almıştı. Serbest dolaşım sağlayan Schengen şimdi de Kovid-19 tehdidi altında.

Avrupa’da her geçen gün büyüyen Kovid-19 korkusu, Çekya’nın 15 ülkeye sınırlarını kapatmasına neden oldu. Çin, Güney Kore, İran, İtalya, İspanya, Avusturya, Almanya, İsviçre, İsveç, Norveç, Hollanda, Belçika, İngiltere, Danimarka ve Fransa’dan ülkeye girişler ile Çekya vatandaşlarının bu ülkelere seyahat etmeleri yasaklandı.

Ülkede pazartesiden itibaren genel seyahat yasağı uygulamaya girecek. AB üyesi olmayan ancak Schengen sistemine dahil olan İsviçre ve Norveç vatandaşları da Çekya’ya giremeyecek. Slovakya’da da genel seyahat yasağı yönünde bir uygulamaya karar verilirken, Polonyalı vatandaşlar bu uygulamanın dışında bırakıldı. Polonya, sınırlarını pazar gününden itibaren kapatma karar aldı.

Norveç Başbakanı Erna Solberg, Kovid-19’dan dolayı yarından itibaren ülkenin hava ve kara sınırlarının kapatılacağını duyurdu. Danimarka da 13 Nisan’a kadar kapılarını tüm turistlere kapatırken, Danimarka vatandaşları ve oturum izni olan yabancılar istisna tutuldu. Bu kişiler dışındaki herkesin ise sınırdan geri çevrileceği açıklandı.

Almanya, Avusturya

Viyana yönetimi, İtalya, İsviçre ve Liechtenstein ile kara ve demir yolu taşımacılığında sınır kontrollerine yeniden başladığını açıkladı. Bunun yanı sıra İtalya, İsviçre, İspanya ve Fransa’dan ve bu ülkelere yapılan uçuşlar askıya alındı. Almanya, Fransa sınırında kontrolleri sıkılaştırdı. Litvanya sınırları kapatmayı planladığını duyurdu ancak bu yönde kesin karar henüz açıklanmadı.

Olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen Macaristan’da şimdilik Avrupa’dan sadece İtalyan vatandaşlarının ülkeye girişi yasaklandı. Malta hükümeti ise İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve İsviçre’den gelen yolculara kapılarını kapattı. Slovenya, İtalya sınırından geçişlerde sağlık taraması yapıyor.

Le Parisien gazetesinin haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Schengen bölgesinde sınır kontrollerinin artırılmasını, hatta risk altındaki ülkelere girişin yasaklanmasını” önerdi.

Fransa henüz sınırlarını kapatma kararı almasa da bu durum krizin derinleşmesi ve komşu ülkelerin aldığı sert tedbirler nedeniyle bir gecede değişebilir gibi görünüyor.

Avrupa’daki birtakım aşırı sağcı partiler şimdiden Schengen Anlaşması’nın askıya alınması çağrısında bulunmaya başladı. Fransa’daki aşırı sağcı siyasetçilerden Eric Ciotti’nin, “çok geç olmadan sınır kontrollerinin yeniden uygulanması” çağrısı dikkati çekti.

Bir başka Fransız aşırı sağcı politikacı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen ise İtalya ile sınırların kapatılması çağrısında bulundu. AB üyesi olmasa da Schengen Bölgesi’ne dahil olan İsviçre’de sağcı Lega dei Ticinesi partisinden Lorenzo Quadri de ülkesini “kapalı kapı politikası” uygulamaya çağırdı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here