Çin’in Yeni Büyükelçisinden Doğu Perinçek’e ziyaret.. Ethem Sancak da hazır bulundu

0

Çin Halk Cumhuriyeti’nin yeni Ankara Büyükelçisi Liu Shaobin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubu sunduktan sonra ikinci durağı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek oldu. Parti genel merkezinde yapılan görüşmede Vatan Partisi Çin Temsilcisi Adnan Akfırat ile AK Parti’nin önde gelenlerinden, BMC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak da hazır bulundu.

Görüşmeye ilişkin Vatan Partisi’nin açıklaması şöyle: Büyükelçi LİU Shaobin, Vatan Partisi’ni ziyaret etmekten ve Doğu Perinçek’le bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek şöyle konuştu: “Vatan Partisi ve Çin halkının eski dostu, Genel Başkan Sayın Perinçek, ülkelerimiz arasındaki dostluk ilişkilerin gelişmesinde, her zaman son derece önemli katkılarda bulundu. Sayın Perinçek, hem Çin halkı hem de Çin Komünist Partisi hakkında son derece kapsamlı bilgiye sahip bir lider. Çin’i en az on kez ziyaret ettiğini biliyoruz. Bunu takdirle değerlendiriyoruz.”

Büyükelçi LİU, Türkiye – Çin ilişkilerinin önemini şu sözlerle vurguladı: “Şu anda uluslararası düzen ve konjonktür hızla değişiyor; böyle bir dönemde Çin-Türkiye ilişkilerinin önemi her geçen gün artıyor, ön plana çıkıyor. Çin-Türkiye stratejik işbirliğini ve ilişkilerini sürekli olarak geliştirmek, iki ülke ve iki ülke halklarının çıkarlarına uygundur. İlişkilerin gelişmesi için her kesimden ortak çabalar lazım ve bunun için siyasi partiler arasında temaslar çok önemli. Önümüzdeki sene, Çin’de modern ve sosyalist bir ülke inşasında yepyeni bir sayfa açmış olacağız. Çin ve Türkiye halkı hedeflerine kararlılıkla yürüyecektir.”

İki ülkenin kalkınma hedeflerine değinen Büyükelçi, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye de 2023 hedeflerine doğru ilerliyor. İki ülke de kalkınma hedeflerine doğru ilerlerken, el ele vererek ve karşılıklı anlayışı pekiştirerek birlikte yürüyebilir. Önümüzdeki sene aynı zamanda Çin – Türkiye diplomatik ilişkilerinin 50. yıl dönümü. Bu son derece önemli ve iki ülke halkları açısından hatırlanması gereken bir yıldır. Umarım sizinle de birlikte çalışarak, önümüzdeki fırsatları değerlendirerek, Çin-Türkiye ilişkilerini daha yüksek bir seviyeye çıkarmaya çalışacağız. Umarız Çin Komünist Partisi ve Vatan Partisi arasındaki iyi ilişkiler de buna paralel bir şekilde derinlemesine daha da gelişir. Son olarak bizi ağırladığınız için tekrar teşekkürlerimi sunarım.”

Doğu Perinçek de “Sayın Büyükelçimize hoş geldin diyoruz. Türkiyemize uğur getirecekler” diyerek söz başladı ve şöyle devam etti: “Türkiye’nin, her zamankinden daha çok Çin dostluğuna ihtiyacı var ve biz buna çok önem veriyoruz. Önceki Sayın Büyükelçimiz Deng Li ile, Türkiye-Çin işbirliği ve dayanışması için çok başarılı işler yaptık. Sayın Büyükelçimizin birikimini, kariyerini de çok iyi biliyoruz. O’nun da Türkiye’ye güvenlik, uğur ve zenginlik getireceğini biliyoruz.”

“Sayın LİU Shaobin, Çin Halk Cumhuriyeti’nin çok seçkin büyükelçilerindendir ve kendisi Çin Halk Cumhuriyeti’nin, Genel Müdür düzeyinde çok değerli bir diplomatıdır. Sayın Büyükelçimizin Türkiye’ye gelişini biz, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye verdiği değerin bir ifadesi olarak görüyoruz. Sayın Büyükelçimize yürekten teşekkür ediyoruz.”

Perinçek, iki ülkenin, güvenlik ve ekonomik plandaki işbirliğinin önemine ilişkin de şu mesajları verdi: “Türkiye’nin güvenliği Çin’den başlar. Çin’in güvenliği de Türkiye’den başlar. Biz Asya’nın iki ucunda hem birbirimizin güvenliğini kuvvetle destekleyen iki ülkeyiz. Aynı zamanda paylaşarak gelişme çizgisinde, ekonomik işbirliğinde geniş ufuklara sahibiz. Onun için geleceğe umutla ve güvenle bakıyoruz. Bu görüşmemize Sayın Ethem Sancak da katılıyor. Türkiye’nin hem ekonomisinde hem de savunma sanayisinde çok önemli biri olan Ethem Sancak kardeşimiz de aynı zamanda AK Parti’nin de önde gelenlerindendir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here