Clinton’ın Başı Dertte

0

Amerika Birleşik Devletleri Demokrat Parti Başkan Adayı Hilary Clinton’ın finans kuruluşlarında verdiği paralı konuşmaların içeriği hakkında belgeler WikiLeaks tarafından yayınlandı.

Clinton’ın kampanya yöneticisi John Podesta’nın maillerini hacklediğini iddia eden WikiLeaks cuma günü bu mailleri yayınladı. Ocak ayında araştırma direktörü Podesta’ya Clinton’ın para karşılığı yaptığı konuşmalardan önemli noktaları içerin mail de bu sayede ortaya çıkmış oldu.

Clinton’ın verdiği bu paralı konuşmalar daha önceleri Demokrat Parti Adaylığı için yarıştıkları Bernie Sanders ve Cumhuriyet Partisi Adayı Donald Trump tarafından sıklıkla gündem getiriliyor ve bu konuşmaların içeriğinin Clinton tarafından kamuoyuyla paylaşılması isteniyordu. Fakat Clinton bu istekleri yerine getirmedi.

Bir konuşmasında Clinton kendisinin de orta sınıf bir aileden geldiğini ama zaman içerisinde yaşadığı hayat ve sahip olduğu ekonomik servet yüzünden orta sınıfın çektiği sıkıntılardan uzaklaştığını ama onları unutmadığını belirtiyor. İnsanlarda sistemin ayarlı olduğuna dair var olan inanış ve buna karşı oluşan sinirin kendi küçüklüğünde bu kadar yaygın olmadığını ekliyor. Başka bir konuşmada piyasa şeffaflığının önemini vurgulayan Clinton, “eğer algı düzenin bir şekilde sistemin ayarlı olduğu yönündeyse, bu hepimiz için problemdir” diyor.

2014 yılında Deutsche Bank’a yaptığı konuşmada ise finansal reformun “sektörün içerisinden gelmesi gerektiğini” söylüyor.

Korumacı ekonomik uygulamalara karşı gelinmesini savunan Clinton hayalinin engelsiz ticaret ve sınırsız ekonomi olduğunu söylüyor.

Mailde sadece konuşmalardan alıntılar olduğu için cümlelerin hangi çerçevede söylendiği belli olmuyor. Ama konuşmalar adaylık yarışı sırasında ortaya çıksaydı Clinton rakibi Sanders karşısında zor duruma düşebilirdi. Şimdi ise Trump’ın kadınları aşağılayıcı şekilde yaptığı konuşmanın ses kaydı ile aynı anda yayınlandığı için dikkatler daha çok Trump üzerinde olacağa benziyor.

Şu ana kadar Clinton cephesinden mailin içeriğini yalanlayan bir açıklama gelmedi. Maillerinin hacklendiğini doğrulayan Podesta twitter üzerinden Rusya’ı suçladı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here