Çocuklar ekrandan uzak tutulacak..

0

Çinli video oyunu yapımcıları, Pekin yönetiminin direktifleri doğrultusunda ürünlerinde ‘politik mesaj verilmeyeceğini’ ve reşit olmayanların oynama sürelerine sınırlama getirileceğini duyurdu.

Tencent ve NetEase de dahil olmak üzere 213 oyun firması ortak bildiride “politik olarak zararlı, tarihsel olarak nihilist, kirli ve pornografik, kanlı ve korkunç” içeriklerin yasaklanacağını ve “oyunlarda kadınsılıkla mücadele” edileceğini açıkladı.

Firmalar ayrıca, “bağımlılıkla mücadele çalışmalarında tüm çabayı gösterme”; yüz tanıma ve diğer tanımlama teknolojileri aracılığıyla çocukların ekran başında geçirdikleri süreye sınırlama getirme sözü verdi. Açıklamada, çocukların, yetişkinlerin adına kayıtlı oyun hesaplarını kullanmasına da son verileceği kaydedildi.

Çinli yetkililer son haftalarda ülkenin milyarlarca dolarlık oyun endüstrisine katı kısıtlamalar getirerek, 18 yaşın altındaki oyuncuları haftada sadece üç saat oyun oynamakla sınırlandırdı; işletmelere uygulamalarından “korkak, hanım evladı” erkek tasvirlerini kaldırmalarını emretti.

En iyi firmalara, kar ve hayran kazanmaya odaklanmayı bırakmaları emredildi ve kuralları çiğneyen işletmelere ceza verileceği duyuruldu.

Komünist Parti yönetimi, ünlülerin ve müzik idollerinin Çinli gençler arasında “anormal estetiği” ve sağlıksız değerleri teşvik etmekle suçladı. Firmalar, ayrıca “yasaları çiğneyen veya etik olmayan” ünlülerin yer aldığı reklamları yayınlamama sözü verdi.

Tencent, temmuz ayında sokağa çıkma yasağını aşmak için yetişkin kılığına giren çocukları engellemek için bir yüz tanıma işlevini devreye soktu.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here