Covid-19’dan 415 meslek kolunda 2 milyonu aşkın esnaf olumsuz etkilendi..

0

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Covid-19 pandemisi nedeniyle zor aylar geçiren esnafa sadece 25 bin TL Halkbank kredisi verilerek borçların faiz alınarak ertelenmesinin yetersiz olduğunu söyledi.

Covid-19 Pandemisi nedeniyle 415 Meslek kolunda 2 milyonu aşkın esnafın olumsuz etkilendiği bilgisini veren Palandöken, işleri yoluna koymaya başlamışken ikinci kez alınan kapanma tedbirlerinin esnafın yeniden kazançsız evine dönmesine neden olduğunu kaydetti.

Gerek işletmeci gerekse çalışan en az 1,5 milyon kişinin pandemiden doğrudan olumsuz etkilendiğini anlatan Palandöken, şöyle devam etti: “Ülke genelinde, 87 bin kahvehane, kıraathane, çay ocağı işletmesinde en az 3 kişi, 13 bin internet cafe, oyun salonu işletmesinde en az 2 kişi, 15 bin kantin işletmesinde çalışan en az 2 kişi, 350 bin servis aracında çalışan en az 2 kişi, 100 bin lokanta, yiyecek servisi yapan işletmelerde çalışan en az 5 kişi, 15 bin pastane gibi işletmelerde çalışan en az 3 kişi olduğu varsayıldığında toplam en az 1,5 milyon kişi doğrudan olumsuz etkilendi.

En önemlisi yeni dönemde esnafın borçları faizsiz ertelenmeli, kira, elektrik, doğalgaz, su, SGK desteği verilmelidir. Bunun içinde karşılıksız nakdi destek sağlanmalı. Genelge ile kapatılan işyerleri karşılıksız desteklenmeli. En önemlisi aynı şekilde çalışanlarımızda asgari ücret seviyesinde karşılıksız işsizlik sigortasından desteklenerek mağduriyetler önlenmeli.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here