Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye, Türkiye’den büyüktür; ‘Yeni Türkiye’ kavramını ilk Atatürk söyledi”

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma törenine katıldı.

Türkiye’nin fiziki ile gönül sınırlarının bambaşka olduğunu söyleyen Erdoğan “Biz, 780 bin kilometre kareye hapis olamayız. Bizim fiziki sınırlarımız başka, gönül sınırlarımız bambaşkadır.” ifadesini kullandı. Daha önce söylediği “Dünya beşten büyüktür” sözünü yine hatırlatan Erdoğan “Bugün gidin Suriye’ye, Irak’a, Afrika’daki Balkanlardaki herhangi bir yere, insanlara Türkiye ile ilgili kanaatlerini sorun, asla zulüm, katliam gibi ifadeler duyamazsınız. Türkiye, Türkiye’den büyüktür. Bunu böyle bilelim.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘Yeni Türkiye’ kavramının ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’unda yazıldığını belirterek” Yeni Türkiye kavramının ilk kez Gazi Mustafa Kemal tarafından Nutuk’ta defalarca zikredildiğini burada söylemek isterim. Bu kavram üzerinde bizi yıpratmak isteyenlerin aslından cumhuriyet ruhuna ne kadar uzak olduğunu bilmeniz gerekir” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here