Cumhurbaşkanı Erdoğan’a CHP’den ilk cevap: “Biz AB üyelik sürecinin devamından yanayız.”

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin AB üyelik sürecini referanduma götürebileceklerini açıklamasından sonra CHP’de referanduma karşı belirlenecek politikaler ile ilgili çalışmalar başladı.

Referandumda vatandaşlar Türkiye AB ile üyelik süreci içerisinde kalsın mı, kalmasın mı sorusunu yanıtlayacak. CHP’nin tavrı belirmeye başladı.

TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanvekili Yalım, Türkiye’nin AB üyelik sürecinin devamından yana olduklarını açıkladı.

CHP ÜYELİK SÜRECİNİN DEVAMINDAN YANA

 
KRT’de Çağlar Cilara’nın sorularını yanıtlayan AB Uyum Komisyonu Başkanvekili CHP milletvekili Özkan Yalım, “Avrupa Birliği Türkiye’yi kesinlikle istemiyor” dedi, ama parti olarak üyelik sürecinin devamından yana olduklarını söyledi.
Yalım, referandum olsa ‘müzakere süreci devam etsin’ şeklinde bir kampanya yürüteceklerini açıkladı.
 
“TÜRK HALKI ARTIK AB’YE ÜYE OLMAK İSTEMİYOR”
Çağlar Cilara, Türkiye-AB ilişkilerini en yakından izleyen uzmanlardan Prof. Faruk Şen ile de konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB referandumu açıklamasını KRT’de Çağlar Cilara’ya değerlendiren Prof. Dr. Şen, “Türkiye 53 yıldır AB ile ilişkilerini sürdürmek istiyor fakat AB Türkiye’yi elinden geldiği şekilde dışlıyor. Biz Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı olarak tam 6 yıldır Türk halkının AB’ye bakışı araştırmalarını yaparız. Bu yıl Eylül ayında yaptığımız araştırmada, Türk halkının AB’ye bakışının en düşük oranını gördük. Artık Türk halkının sadece yüzde 22’si AB üyeliğini istiyor ve AB’ye sıcak bakıyor” diye konuştu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here