Erdoğan: Belediye başkanlarımızın bir kısmının dinlendirilmesi icap ediyorsa bunu karşılıklı mutabakat içinde yapacağız

0

AK Parti’nin Afyonkarahisar’daki 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı başladı. Toplantının açılışında konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Milli Takım’ın İzlanda’ya 3-0 mağlup olduğunu hatırlatarak “Üzüntülüyüz ama üç sıfır mağlubiyete rağmen Eskişehir seyircisinin sonuna kadar, orada tezahürattan kopmamasını, Milli Takıma sahip çıkmasını da takdirle karşılıyorum; kendilerini alkışlıyorum.” dedi.

Erdoğan, şunları söyledi: 

İlk yola çıktığımız günden bugüne kadar hangi kademede olursa olsun AK Parti’ye gönül vermiş tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Partimizin iktidara gelişinden bu yana Türkiye’nin kat ettiği mesafeyi Cumhuriyet tarihi ile mukayese ettiğimizde ortaya çıkan tablo partimizin karnesidir. Bizlerin de bu tabloyu hatırlaması ve hedeflerimizin çıtasını yükseltmemiz gerekiyor.

Kendi arkadaşlarımızın arasında bile bu reformların farkında olmayanlar var. Şahsım da dahil olmak üzere. Her fırsatta bu hatırlatmaları yapmayı sürdüreceğim. Milletimize her fırsatta bu hatırlatmaları ezberden ifade etmenizi istiyorum.

Anamuhalefet de dahil olmak üzere silahlı insansız hava araçlarını konuşuyor. ‘Piknik yapmaya gittiler’ diyor. O dağlarda bunların inine dahi gireceğiz. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. İçeride ve dışarıda ülkemize kim tehdit oluşturuyorsa ‘Hoşgeldin’ demeyeceğiz. Yerinde bastıracağız. Bunun adımları attık, atıyoruz.

Menderes ve arkadaşları idam edildiğinde sokaklara kimse dökülmedi; sadece izlediler

Biz milletimize her alanda hep yeni şeyler söyledik. Maziden atiye kurduğumuz köprünün kilit taşı değişim konusundaki kararlılığımızdır. Bu gerçekten hareketle bir süredir teşkilatlarımızda ve belediyelerimizde yenilenme ihtiyacını söyledim, söylüyorum. Belediyelerde de şimdiden teşkilatlardaki gibi benzer adımları atmanın hazırlığı içindeyiz. Bu milletimizin talebidir. Değişim ihtiyacını kendi irademizle gerçekleştirmek mecburiyetindeyiz. Bunu kendimiz yapmazsak sandıkta milletimiz yapar.

Milletle zıtlaşma olmaz. Hele hele milletle kavga hiç olmaz. Menderes ve arkadaşları idam edildiğinde sokaklara kimse dökülmedi; sadece izlediler. Biz artık aynı yanlışa düşmeyeceğiz. Düşmeyeceğini bu kahraman millet, 15 Temmuz’da ortaya koydu.

Belediye başkanlarımızın bir kısmının dinlendirilmesi veya başka görevlerde görevlendirilmesi icap ediyorsa bunu karşılıklı mutabakat içinde yapacağız. Buna kimsenin alınmaması gerekiyor. Bizim kadromuzu yeni isimlerle güçlendirmekten daha doğal ne olabilir. Bunu yapmazsak geçmişteki partilerden bir farkımız kalmaz. AK Parti’yi göz göre göre bu çıkmaza sürüklemeye kimsenin hakkı yoktur.

İsrail’den başka destek göremeyen Kuzey Irak’ın akıbetini göreceğiz

Biz Irak’ın toprak bütünlüğünden bahsediyorken, o masanın üzerinde birileri gelip gaz veriyor. ‘Küçük İsrail’ dillendiriliyor. Bunları görerek kararlı şekilde adım atmamız lazım. Bunlara fırsat vermeyeceğiz. Ne işi var orada Barzani’nin sağında ve solunda bu adamların? En zor zamanında Türkiye senin yanındayken sen bunların yanında durarak neyin planlamasını yapıyorsun? Anayasa Mahkemesi senin hakkında karar vermiş, hayır diyor. Parlamento senin hakkında karar vermiş, hayır diyor. İsrail’den başka destek göremeyen Kuzey Irak’ın akıbetini göreceğiz. Henüz netice ortada yok. Aslolan neticedir. Yapacağın tek iş vardır, başladığın noktaya geri dönmektir. Başladığın noktaya geri dönmüyorsan orada yalnızlığa mahkum olacaksın. Elindeki bütün imkanları kaybedeceksin.

Fırat Kalkanı Harekatıyla kendimize ve bölgemize açtığımız alanı şimdi İdlib’in güvenliğini sağlamaya yönelik, yeni bir adımla daha ileriye taşıma gayretindeyiz. Bugün örneğin İdlib’de ciddi bir harekat var. Oradaki kardeşlerimizi, Halep’teki zulümden kaçmak suretiyle İdlib’e gelen kardeşlerimizi ne olursa olsun ister ölün, ister kalın diyemeyiz. Onlara elimizi uzatmak durumundayız. Bu adım atıldı. Suriye sınırımız boyunca bir terör koridoru oluşturulmasına asla izin vermeyiz. İdlib operasyonunun ardından yeni inisiyatifler elde edeceğiz. Tüm provakosyanlara ve engellere rağmen Suriye’de önemli mesafe kat ettik. Terör koridoru olarak nitelendirdiğim bu koridorda eğer biz terör örgütlerine hayat hakkı verirsek, her an bu sınırımız kardeşlerimiz tehdit altında kalacaktır. Bütün vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği bizim güvencemizdir.

İran ve Irak ile Kuzey Irak’la ilgili üçlü bir mekanizmamız var. Suriye’de de Rusya ve İran ile üçlü mekanizmayı çalıştırıyoruz. Güneyimizdeki gelişmeleri kontrol altında tutmak gayretindeyiz. Bunu kontrol altına alırken istiyoruz ki buradan en az zaiyatla daha büyük bir netice alalım. Kuzey ırak ile alakalı olarak memurlarının maaşlarını ödeyemediği dönemde bile yanlarında olduk. Şu anda sağına soluna aldıkları şu ana kadar kredi musluğu açmadılar. Geldikleri nokta düşündürücüdür, bizim de canımızı sıkmaktadır. Bazı haberler gönderip duruyor şu sıralar. Başladığınız noktaya döneceksiniz. 1960’ların başında nüfusunun yüzde 80’i Türkmenler’den oluşan Kerkük’ü bu işe sokmak niyetin art niyetli olduğunu göstermeye yeter. Kuzey Irak’ta ortaya çıkan ve bölgeye sirayet edecek fitne ateşini kim yakmak ister? Cevabını görmek için referandumda hangi ülke bayraklarının sallandığını görmek yeterlidir. Bölge halklarının çıkarı ve payı yoktur. Netice alana kadar da böyle devam edeceğiz.

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here