Danıştayın, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair Bakanlar Kurulu kararını iptal ettiği iddia edildi..

1

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Danıştay 10. Dairesi’nin, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar verdiğini ileri sürdü.

NTV’de konuşan Müderrisoğlu, Danıştay’ın kararı oy birliğiyle aldığını ve gerekçeli kararın yazım aşamasında olduğunu belirtti. Danıştay’ın kararı sonrası Ayasofya’nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek müze statüsünden cami statüsünü çevrilebileceğini anlatan Müderrisoğlu, yurt dışından gelebilecek tepkiler hakkında ise konunun Türkiye’nin bir iç meselesi olduğunu kaydetti.

Söz konusu Bakanlar Kurulu kararının verildiği tarih itibarıyla hukuka uygun olduğunu belirten Danıştay Savcısı, görüşünde, “Ayasofya hakkındaki karar geçmişte Bakanlar Kurulu tarafından alınmıştır. Ayasofya’yı açmak Bakanlar Kurulu’nun yani Cumhurbaşkanlığının takdirindedir, bu nedenle davanın reddi gerekir.” ifadesine yer vermişti.

Danıştay Savcısı, ayrıca Bakanlar Kurulu kararındaki Atatürk imzasına ilişkin de değerlendirmede bulunarak farklı yerlerde de aynı imzanın kullanıldığını söylemişti. Tarafların dinlenilmesinin ardından Danıştay 10. Dairesi Başkanı Yılmaz Akçil, kararın daha sonra açıklanacağını belirterek duruşmayı sonlandırmıştı.

1 YORUM

  1. Maşallah mahkeme verilmesi gereken krarı vermiştir bu karar geç kalınmış bir karardır bu kararı bakanlar kurulu oy birliği ile alırsa daha iyi olur yargıyı töhmet altında bırakmamış olur

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here