Davutoğlu: 28 Şubat’ın başörtüsü yasağını meşrulaştıran Bahçeli sizin yanınızda

0

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Pandora belgelerinde Türkiye’nin adının da geçmesine ilişkin Davutoğlu, şöyle konuştu: “Şeffaflık yasasını getirmiş olsaydık ve mal beyanını getirmiş olsaydık. Bunun yurtiçi, yurtdışı irtibatlarıyla birlikte engellenmemiş olup getirmiş olsaydık zaten o listelerde Türkiye’nin adı geçemezdi. Ben de takip ettim Pandora dosyalarını okuduğum zaman utanç duydum ve devamı da gelecek gibi görünüyor. Pandora’da adı geçen ya da geçmeyen rantiyeciler hepsinin organizasyonuyla başbakanlığıma karşı harekete geçildiğini artık herkes biliyor. Şimdi İktidara geldiğimiz de ise bütün bu bataklığı otoriterliği de yolsuzluğu da yerinde yok edecek kapsamlı bir reform yapacağız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yeni anayasa için uzlaşma olmazsa 2023’te halkın terazisine çıkarız.” şeklindeki açıklaması için Akşener, “Erdoğan ve arkadaşlarının hazırladığı, Cumhur ittifakının hazırladığı Anayasa’ya bir fikrimiz yok. 2023 veya daha öncesinde yapılacak seçimde, bu ucube sistemle parlamenter demokrasinin, hukuksuzlukla hukukun üstünlüğünün yeniden tahkim edilmesinin için bir tartıya çıkılacak. O tartıda da Erdoğan’ın temsil ettiği Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi ortadan kalkacak.” dedi.

“Önümüzdeki seçimlerin ne zaman olursa olsun, iktidara en büyük şoku yaşatacak bir seçim olacağından kimsenin şüphesi olmasın.” diyen Davutoğlu, yeni Anayasa tartışmaları ile ilgili de “Anayasa Türkiye Siyasi tarihinde şöyle ele alınmıştır; ilki, iyi niyetle. Keşke böyle bir çaba olsa ve 2023’e tam demokratik bir anayasa ile girebilsek. Ama böyle bir samimiyet görmüyoruz. İkincisi, darbe sonrası yapılan anayasa çalışmaları. Üçüncü de gündem değiştirmek için. Anayasa öyle bereketli bir konu ki. Erdoğan samimiyse, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin de tartışılacağı bir zemin başlatır.” şeklinde konuştu.

Erdoğan’ın “Bu hanımefendinin ’28 Şubat kararlarına ben imza attım, uygulanması gerektiğine inanıyorum’ sözünü unutmadık.” açıklamalarına ilişkin Akşener, şöyle konuştu: “28 Şubat üzerinden, ellerinde başka bir şey olmadığı için bir yürüme söz konusu olursa Erdoğan’a çok üzülürüm. 28 Şubat ile ilgili olarak, o kararlar, rahmetli Başbakan Erbakan hocamızın imzaladığı, iktidarın diğer ortağı Çiller’in imzaladığı ve en son benim imzaladığım bir hükümet kararıdır. Dolayısıyla, uygulanacağını söyledim. 28 Şubat üzerinden, ellerinde başka bir şey olmadığı için bir yürüme söz konusu olursa Erdoğan’a çok üzülürüm. Aynı Erdoğan 2001’de partisinin kuruluşuna beni davet etti. Erdoğan, 2015’te bana Başbakan yardımcılığı teklif etti. Aynı Erdoğan, 2020’de ne kadar milli ve yerli olduğumu ifade edip, ‘Buyurun beraber bir berber dükkanı kuralım’ dedi. Ben bunların tamamını reddettim.

HDP ile Abdullah Öcalan ile Osman Öcalan ile PKK ile Erdoğan ve paydaşlarına aralarına mesafe koymayı öneriyorum. TRT’ye 31 Mart’ta Abdullah Öcalan’ın mektubu çıktı. Osman Öcalan, mülakat verdi. Ne için verdi? Bu mektubun değerli olduğu söylendi. İstanbul’a seçim alınsın diye. Yazık yazık. Biz 40 kişiyiz birbirimizi biliriz.”

Davutoğlu ise şunları söyledi: “Erdoğan, sıkıştığı zaman geçmişte kötü hatıralarla anılan dönemleri hatırlatıp kendisine oy veren kitleleri dolaylı olarak tehdit etmeyi siyaset zannediyor. ‘28 Şubat geri gelebilir’ diyerek üstüne oturduğu düzeni meşrulaştırmaya çalışıyor.

28 Şubat’ın bir vesayet, darbe yönetimi olarak iktidardan indirdiği hükümetin bakanına bunu söylüyorsunuz da, 28 Şubat döneminin devam ettiği, darbe kurallarını uygulayan hükümetin başbakan yardımcılığını da bir anlamda yapmış olan sayın Bahçeli nerede? Başörtüsü diyorsunuz. 28 Şubat’ın başörtüsü yasağını Meclis’te meşrulaştıran Bahçeli nerede? Sizin yanınızda.

Bahçeli’yi yanınıza alacaksınız. Arkanızda da rotayı yöneten Perinçek duracak ve Erbakan’ın kabinesinde görev yapmış insanları 28 Şubat ile korkutacaksınız. Bir gün, birisi 28 Şubat’ı getirmek isterse, belki Erdoğan onlarla pazarlık yapabilir ama biz asla pazarlığa gelmeyiz. 28 şubatın karşısında teminat olan bizleriz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here