Davutoğlu: Kamu harcamalarında ‘israfa son’ seferberliği başlatılmalı

0

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, koronavirüs başta olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirme ve önerilerde bulundu.

“2020 bütçesi revize edilmeli. Bütçede harcama önceliği sağlık, gıda tedariği, eğitim ve sosyal yardımlara verilmeli. Kamu harcamalarında ‘israfa son’ seferberliği başlatılmalı.” diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

“Taşıt ve yolcu garantisi verilerek Yap-İşlet-Devret modeliyle gerçekleştirilen köprü, otoyol ve havaalanı yatırımları konusunda acil tedbir alınmalı. Bu yatırımların bu yılki fark ödemeleri ya önümüzdeki yıllara kaydırılmalı ya da devir süreleri uzatılmalı.

Günlerdir toplumsal enerjimizi tüketen yardım kampanyasında toplanan miktar, bu kriz için ayrılan fonun çok küçük bir bölümüne anca denk gelir, toplanan vergi gelirlerinin yanında ise adeta ‘devede kulak’ kalmakta. İşin propagandasına değil, esasına odaklanılmalı.

2 Nisan PBK kararı kapsamında teşkilatlarımızdan ‘Gelecek Gönüllüleri Platformu’ kurulmasını, ‘Kardeş Aile’ uygulamasını yaygınlaştırmayı, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza yardımcı olmayı, ihtiyaç sahiplerine erzak ve ücretsiz maske dağıtımını vedilikle talep ediyoruz.”

Halen koruyucu sağlık malzemesi eksikliği olduğunu savunan Davutoğlu, alınan tedbir noktasında geç kalındığını da belirterek “Salgının PİK noktasına ulaşması beklenmemeliydi. Sınırlı sokağa çıkma yasağını haftalar önce savunduk.” dedi.

“Maske satmak devletin işi değildir. Eğer maske zaruriyse maske sağlamak devletin vazifesidir. Tepki gelince harekete geçtiler, neden baştan düşünülmez?” diyen Davutoğlu, “Devletin en üst makamdan çıkıp yardım talep etmesi amaç ve yöntem yönünden yanlıştır.” ifadelerini kullandı.

Bu dönemin toplumdan para çekme dönemi değil, para enjekte etme dönemi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “Kan verilmesi gereken bir hastanın kanını almaya kalkarsanız yanlış tedavi yapıyorsunuz demektir. Günlerdir toplumsal enerjimizi tüketen yardım kampanyasında toplanan miktar, bu kriz için ayrılan fonun çok küçük bir bölümüne anca denk gelir. Toplanan vergi gelirlerinin yanında ise adeta ‘devede kulak’ kalmakta. İşin propagandasına değil, esasına odaklanılmalı.” şeklinde konuştu.

Kamu kurumlarının yardım yapmasının da doğru olmadığını anlatan Davutoğlu, “Toplanan yardım paralarının büyük kısmı devlet kurumlarından geliyor. Merkez Bankası kampanyaya 100 milyon lira bağış yapmış. Buna ne gerek var. Bunu yapacağına doğrudan halka versin. Bu bir cebinden alıp diğer cebine koymaktır. Yardımları yerel yönetimler, hangi görüşten olursa olsun STK’lar hatta siyasi partiler yapmalıdır.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here