Davutoğlu: Lüks ve şatafatı sürdürmek için vergileri artırıyorlar

0

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin Sakarya 1. Olağan Kongresi’nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’yi siyasi ve ekonomik olarak 90’lı yıllara götürmeyi başardığını belirten Davutoğlu, 28 Şubat’ın aktörlerini Erdoğan’ın Türkiye’nin başına yeniden bela ettiğini kaydetti.

“28 şubat aktörleri meydanda, bizler neredeyse yasaklıyız.” diyen Davutoğlu, şunları söyledi: “28 Şubat’ta birlikte direnmiştik. Siz 28 Şubat’a direnen vakıflara kayyum atayan ama 28 Şubat’ın aktörlerini Türkiye’nin başına tekrar bela eden bir siyaset anlayışını gündeme getirdiniz. 28 Şubat döneminin ekonmik krizi enflasyon ve faizden oluşmuştu. Bugün de öyle. Oynadıkları rakamlara bakarak enflasyonu yüzde 12-13 zannetmeyin, Anadolu’yu geziyoruz, bir pazara girin milletin canının nasıl yandığını görün.

Son 2 yılda milli gelirde yaşanan kayıp 200 milyar dolar! Temmuz ayında sırf türk lirasını 6.85’te tutmak için 12 milyar dolar eritildi. Son 1.5 yılda toplam eritilen dolar miktarı 106 milyar dolar. Bu 106 milyar doların 60 milyar doları türkiyeden çıkan yatırımcılara ödendi çünkü Türkiye’ye güven kaybı oldu. 46 milyar doları da içerideki faiz spekülatörlerine gitti. Peki türkiyede faizciler büyük rantlar elde ederken, Türkiye’de bir grup şirket büyük imar rantları elde ederken halkın durumu ne?

Bakın halkın durumunu söyleyeyim; ortanca ücret 2500 lira. Yani Türkiye’nin yüzde 50’si 2500 liranın altında ücret alıyor. Batandaşların yüzde 83’ü 2000 lira ile 4000 lira arası gelirle yaşıyor. Tabi bunu lüks arabalara zaten binenler anlayamazlar. Dün ÖTV ile Türkiye’yi dünya şampiyonu yaptılar, şu anda en yüksek ÖTV ödeyen ülke Türkiye’dir.

Bunu yaparken de şunu düşünüyor olabilirler, nasıl olsa otomobil, binmesinler. Bu ne mantığıdır biliyor musunuz? Millete refahı çok görmek. Kendileri her türlü lüks arabalarla, lüks uçaklarla seyahat ederken milletin otomobilini elinden almaktır. Sayın Erdoğan refah göstergesi olarak buzdolaplarının satışından bahsediyordu. Şimdi bu ÖTV zammı sonrası, bu ÖTV’lerle elindeki araçları kim satabilecek, kim araç alabilecek?

Enflasyon-faiz denkleminde bir de vergi denklemini devreye soktular. Niye vergiyi artırıyorlar? Çünkü sürdürdükleri lüks ve şatafatı finanse etmeleri lazım. En adaletsiz vergi ÖTV ve KDV’dir. Mal ve hizmetlerden alınan vergi, adaletsiz bir vergidir. Vergi gelir ve kara yönelmiyor. Bir takım şirketlere vergi istisnaları sağlıyorsunuz, nükleer projelere vergi istisnaları sağlıyorsunuz ama vatandaşa vergiyi bindirdikçe bindiriyorsunuz.

Asgari ücret biz bıraktığımızda 500 dolarken, şu anda 300 dolara geriledi. Vatandaşların yüzde 10’u seçkin bir grup olarak Avrupa standartlarında yaşarken, 16 milyon vatandaşımız da Bangladeş standartlarında yaşıyor. Halkın yüzde 83’ü eğer 2 bin ila 4 bin lira arasında yaşıyorsa, iktidarı elinde tutanlar utanmalılar. Bugün bütün bu dengeleri değiştirecek yeni bir siyasi hareketi başlatma ve taçlandırma günüdür. Gelecek Partisi olarak biz bunun için yola çıktık.

Bugün iktidarda ne yaptığını bilmeyen bir kadro var. Türkiye’de bir yolsuzluklar bir de hayal salgını var. Bir müjde dediler, üzerinden 10 gün geçti sorduğumuz sorulara hala cevap alamadık ama Karadeniz’de müjde üzerinden büyük bir kampanya yürüttüler ve nihayet anlaşıldı ki 2023’de bütünüyle devreye girse bile 8 yılda toplam 68 milyar bir kaynak. Bu da dünya doğalgaz fiyatlarıyla, Avrupa doğalgaz fiyatlarıyla bu 20-25 milyara kadar geriliyor.

Peki Türkiye’nin açıklarını karşılayacak ölçekte mi bu? Son 2 yıl içinde 200 milyar dolarlık bir milli gelir kaybı olmuş. Çıkıp çıkmayacağı daha belli olmadığı için, üretim planlaması ortaya konmadığı için, bioenerjik temelli bir doğalgaz olması dolayısıyla verimliliği de olmadığı için devede kulağın tozu olacak bir müjde büyük bir vaveylayla verildi. Ama dün gece, hepimiz uyurken her zaman yaptıkları gibi ÖTV’de yüzde 277’ye varan zamlar yaptılar.

Bunlar çok küçük kendi menfaatleri olan işleri günün ortasında büyük kampanyalarla ilan ediyorlar ama milletin canını yakan uygulamaları gece yarısı yapıyorlar. Gece yarısı üniversite kapatıyorlar, gece yarısı takviye birlik düzenlemesi çıkarıyorlar, gece yarısı milleti vergiye boğuyorlar, gece yarısı bir kaynağı başka bir kaynağa aktaracak şekilde bir, milli kaynağı bir grup şirkete aktaracak şekilde kararnameler çıkartıyorlar. Çünkü bunlar güpegündüz bu işleri yapacak cesaretleri olmayan insanlar.

Temmuz ayında sırf türk lirasını 6.85’te tutmak için 12 milyar dolar eritildi. Son 1.5 yılda toplam eritilen dolar miktarı 106 milyar dolar. Bu 106 milyar doların 60 milyar doları türkiyeden çıkan yatırımcılara ödendi çünkü Türkiye’ye güven kaybı oldu. 46 milyar doları da içerideki faiz spekülatörlerine gitti. Peki türkiyede faizciler büyük rantlar elde ederken, türkiyede bir grup şirket büyük imar rantları elde ederken halkın durumu ne?”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here