Davutoğlu: Türkiye’de bakan falan yok, hepsi Tayyip Erdoğan

0

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Ağrı’da vatandaşlarla bir araya geldi. “Türk Lirası neden değer kaybediyor?” diye soran Davutoğlu, şunları söyledi:

“Dünyada bütün paralar değer kaybediyor diyorlar. Son bir ayda değer paraların kaybettiği değer yüzde 2. TL’nin değer kaybı yüzde 7-8. Dün gece yine Sayın Erdoğan, gece yarısı Merkez Bankası başkan Yardımcılarını değiştirdi. Dolar 9,20’yi buldu.

Beş sene önce başbakanlığı bıraktığımda bu rakam 2 lira 85 kuruştu. Gelenlerin hemen gece özgeçmişini istemişti. Cehalet diyorum ya. Görevden alınanların Merkez Bankası Başkanı da 5 ay önce göreve gelmişti. Kendileri getirdiler 5 ay sonra değiştiriyorlar. Yeni gelenler, kişiliklerine bir şey demem ama bir gün dahi Merkez Bankası tecrübeleri yok. Başka birimlerde başka kurumlarda çalışmışlar ama Merkez Bankası başlı başına bir ihtisas alanıdır. bir bilim alanıdır. Merkez Bankası Başkanı’nın kendisinin de yok. Şimdi öyle bir şekilde Merkez Bankası Başkanlığı’nı, Türk Lirasını, enflasyonu öyle kişilere teslim etmişsiniz ki.

Şöyle diyor; ‘elinde ekonomi derecesi var, işletme derecesi var.’ Neye benziyor biliyor musunuz? Elinde ehliyet var diye siz taksi şoförüne TIR kullandırır mısınız? Merkez Bankası dünyada başlı başına bir ihtisas alanıdır. Ama Sayın Erdoğan, kim gelirse gelsin Merkez Bankası’na Cumhurbaşkanı bizzat yönetiyor. Aslında Türkiye’de bakan falan yok. Ekonomi Bakanı da Hazine Bakanı da BDDK Başkanı da hepsi Tayyip Erdoğan. Ve bütün kurumların içi çözülmüş durumda. Ve öyle bir tabloyla karşı karşıyayız ki şu an da bölücülük diyorlar ya hani kendileri gibi düşünmeyen herkese bölücü, hain, terörist diyor ya. Bize de bir sürü ithamlarda bulundular, bulunuyorlar.

Şimdi size bölücülüğü anlatayım: İşte Ağrı sokaklarını gezdim. Bütün Doğu ve Güneydoğu’yu geziyorum. Bir tek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının, bir tek o yiğit Kürt aşiret çocuklarının, Kürt çocuklarının bir teki bile bu ülkeyi bölmek gibi bir niyet bir imayla dahi serdetmiş değil. Allah’ın izniyle bu toprağı kimse bölemez. Ama onların politikasıyla değil, bu yiğit Kürt vatandaşlarımızın bu topraklara bağlılığı dolayısıyla bu ülkeyi kimse bölemez.

Sayın Bahçeli ikide bir bana dönüp Doğu’da Güneydoğu’da Kürt vatandaşlarımızın bizi ne kadar sevdiklerini bildiği için bunu da kıskandığı için Serok Ahmet deyip duruyor. Bana en güzel hediyeyi veriyor. Ben Ağrı’da da Serok Ahmet’im ve bununla gurur duyuyorum. Ama Sayın Bahçeli’ye, Sayın Erdoğan’a buradan sesleniyorum. Şu anda bu ülkede gerçek bölücüler kimler biliyor musunuz? Şu anda bu ülkede gerçek bölücüler sırça köşkünde oturup, 5 maaş alıp, vergi muafiyetine tabi olup müteahhitlikten milyarlar kazananlar ve yurt dışında milyar dolarlık servetlere sahip siyasiler. Şimdi

Türkiye ikiye bölündü. Bir; milyar dolarlarla servetleri olanlar, milyon dolarla rüşvet alanlar, milyon dolarlarla birtakım ihalelere girip büyük paralar kazananlar. Bu bir kesim. Diğer kesim ise Ağrı sokağında evine kömür alamayanlar, çocuğuna okul harçlığı veremeyenler ve bin 500 lirayla geçinmek zorunda olan emekliler. İşte gerçek bölücülük bu. Siz Türkiye’yi ikiye böldünüz. Yüzde 20’lik bir üst tabaka AB standardında yaşıyor. Yüzde 20’lik bir alt tabaka -gelir dağılımı anlamında- Afrika ölçeğinde, Bangladeş ölçeğinde yaşıyor. İşte gerçek bölücülük bu. Cehaletleriyle ve yolsuzluklarıyla Türkiye’yi bu hale getirdiler.

İşte biz bu bölücülüğe son vermeye geliyoruz. Orta direği yok edenlere, çiftçiyi mazot alamaz duruma getirenlere, esnafa siftah yapmadan kapattıranlara karşı gerçek temiz siyaset ile bu toprakların işçisini, emeklisini, kadınını, gencini, çiftçisini düşünmek üzere ve bu bölücülüğü ortadan kaldırmak üzere geliyoruz. En büyük bölücülük şu anda bu.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here