Davutoğlu’ndan Bahçeli’ye: Son derece başarısız bir lider

0

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, kendisine “siyasi atık”, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’a da “siyasi fosil” demesine tepki gösterdi.

“Bahçeli’nin hedefi şu; ben görüyorum onu, siyasi akıl olarak AK Parti’den daha ileride seyreden bir akıl.” diyen Davutoğlu, KRT’de şunları söyledi: “Bu konuda da ayrılmadan önce Sayın Cumhurbaşkanı’nı uyarmıştım. Bu tür ittifaklarda eğer açık ve net bir ittifak yapılmamışsa, yani koalisyon protokolüne benzer; ittifakın, hükümetin her hatasından Sayın Bahçeli bir pay almıyor. Hükümeti istediği zaman suçlayabiliyor. Bahçeli bu konforla şunu yaptı. Bunun neticesini de aldı. 1 Kasım 2015 seçimlerinden sonra MHP’nin oyları düşmüş, Sayın Bahçeli MHP kitlesi nezdinde de itibarını kaybetmişti. İYİ Parti’yi doğuracak muhalefet hareketi başlamıştı.

Son derece başarısız bir liderdi. Bu arada Bahçeli eğer bir ‘siyasi fosil’ varsa, bana da ‘siyasi artıklar’ dedi. Ben siyasete 2009 yılında bakan olduktan sonra girdim. Sayın Bahçeli benden önce 20 sene, 15 sene kadar genel başkanlık yaptı. Siyasi artıklar varsa Sayın Bahçeli önce aynaya bakmalı. Bahçeli’nin hesabı şu: Tayyip Erdoğan ve AK parti iktidarın gücünü elinde tutsun ama gerçek gücü ben kullanayım ve onlar yıpransın, onlardan kaçan oylar, özellikle Orta Anadolu oyları MHP’ye aksın ve bu başarılı da oldu. MHP’nin oyları büyük ölçüde İYİ Parti’ye gitti. AK Parti’den kaçan oylar ki şu an yüzde 15-16 civarındadır. 49,5’dan 34’lere düştü. Bahçeli, yeni partilerin çıkmasından, özellikle de Gelecek Partisi’nden rahatsız. Bugün askıda ekmeğin bir sorumlusu Erdoğan ise ikinci sorumlusu Bahçeli’dir.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here