Denetimsiz darbeci bir yönetim anlayışı tüm varlığıyla yürütülüyor..

0

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Van’da konuştu. “Kayyım yerine kayyım atıyorlar, kendi kayyımlarını bile beğenmiyorlar çünkü yolsuzluk ve hırsızlık almış başını gidiyor.” diyen Beştaş, şunları söyledi:

“Bu sadece yerelde yolsuzluk olduğu anlamına gelmiyor. Balık baştan kokar. Bakanların hırsızlık ve yolsuzlukları, bavullarla çaldığı dolarlar aklanmasaydı; bu iktidar devam etmeseydi, göz yumulmasaydı kayyımlar da hırsızlık yapmayacaktı. Sedat Peker her gün çarşaf çarşaf hırsızlıklarını deşifre ediyor. Hala tek bir savcı hırsızlık, gasp, cinayet suçlarını soruşturamıyor. Neden? Çünkü yargı tamamen iktidarın aparatı haline getirildi. Ama şunu biliyoruz ki iktidardan gittiğiniz gün savcılar bu suçları soruşturacak. Kayyım atayanlar da hırsızlık yapanlar da onlara destek verenler de yargılanacak ve biz bu mahkemelere müdahil olacağız.

Yeni bir döneme girdik dünden beri. Taliban’a göz kırpmaya başladılar. Zaten zihniyetleri aynı. Dün IŞİD, bugün Taliban. Burada Taliban uygulamaları yapmanıza bu halk izin vermeyecek. ‘Kayyım ne demek?’ diye halka soralım, ben kulağıma gelenleri söyleyeyim. Kayyım Kürde düşmanlıktır. Kürt halkının iradesini tanımamaktır.

‘Senin ne seçme ve seçilme hakkı var’ demektir, ‘verdiğin oy geçersizdir’ demektir. Kürtler bu ülkenin yurttaşı değil mi? Adana, Mersin, İstanbul’daki yurttaş gibi oy verdiğinde o seçtiklerini kabul etmek zorunda değil misiniz? Kürt düşmanlığı bu konuda zirve yapmış durumda. AKP ve MHP iktidarı bekasını Kürtlere düşmanlık üzerine kurmuştur. Bir de hiç yüzleri kızarmadan Diyarbakır’a gelip biz Çözüm Sürecinin arkasındayız diyorlar. Diyarbakır’da Kürtler kardeşimiz, Ankara’ya dönünce bozkurt oluyorsunuz. Kürtlere düşmanlık yapıyorsunuz ve Kürtler bunu çok iyi biliyor.

Niye kayyım atandığı konusunda söyledikleri her şey yalandır. Sadece Van, Diyarbakır ve Mardin’den örnek vereyim. Bedia Özgökçe Ertan milletvekiliydi, Selçuk Mızraklı milletvekiliydi, Ahmet Türk belediye başkanlığı ve milletvekilliği yaptı. Mustafa Avcı arkadaşımız uzun yıllar partide pek çok yönetim kademesinde görev aldı. Haklarında tek bir mahkumiyet yoktur. Soruşturma ve kovuşturmalar sebebiyle kayyım atandı, gerekçe budur. Her gün yalan atıyorlar ‘bir yerlere para gönderiyorlar’ diye. Tek bir dosyada buna ilişkin tek bir satır ileri süremediler. Kara propaganda yapıyorlar. Çünkü bizim belediyelerimiz suç işleme yerleri değildir. Ama onlar için suç işleme mekanları haline dönüştü.

Kayyımlar sadece darbe dönemlerinde atanmıştır, askeri cunta döneminde atanmışlar. İşte bu iktidar bloku darbe iktidarıdır dediğimizde tam da bunu söylüyoruz. Şu anda darbeci iktidar görevi devam ediyor. Sadece belediye başkanlarımız değil meclis üyelerimiz de… 1136 belediye meclis üyesi görevini yapamıyor. Dünyanın gözünün içine baka baka yalan atıp buna inanıldığına nasıl inanıyorlar. Kendi belediye başkanları Kadir Topbaş ve Melih Gökçek’i görevden aldılar. AKP’li ve MHP’li belediye başkanları görevden alındı. Yerine belediye meclisleri seçim yaptı. Usül budur. HDP’li olunca, Kürt olunca kayyım atanıyor, meclis feshediliyor, başka partili olunca meclis üyeleri görevlerini yapıyorlar. Denetimsiz darbeci bir yönetim anlayışı tüm varlığıyla yürütülüyor.

Seçimleri beklemeyin, derhal kayyımlar geri çekilmelidir. Bu halkın iradesi daha fazla gasp edilmemelidir. Kayyım suçları büyüyor ve sizin halka vereceğiniz hesap artıyor. Koltuklar sizin değil, o yetki sizin değil. Yetkisiz iş yapıyorsunuz. Halktan daha büyük bir güç ve irade yoktur. Sizler de bizler de ancak halkın hizmetkarı olabilirsiniz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here