Depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 39’a yükseldi..

0

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde şimdiye kadar 39 kişi hayatını kaybetti.

Hastanelere tedavi olmak için başvuranların sayısı ise 1607. Halen 104 kişinin tedavisi devam ediyor. 45 vatandaş da enkazdan sağ olarak çıkarıldı. 2 kişi ise enkaz altında kurtarılmayı bekliyor.

Elazığ ve Malatya Yardım Kampanyası kapsamında 3 milyon 459 bin 759 lirası oluşturulan banka hesaplarına ve 12 milyon 874 bin 890 lirası SMS yoluyla olmak üzere toplam 16 milyon 334 bin 649 lira yardım toplandı.

CNN Türk’te konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bazı belediyelerin yardımlarının kabul edilmediği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine, meseleyi başka yönlere çekmek isteyen insanların olduğunu savundu. Soylu, “Yardımlar şu ve bu partilere gidiyor.’ İnsan Allah’tan korkar. Biz vicdanı körelmiş insanlar mıyız? Bu tartışmalara girmek istemiyorum. Birtakım kötü düşünceler, kötü duygular gönlümüzü de karartmaya yöneliktir. Karartmadan işimize bakalım, yolumuza devam edelim.” diye konuştu.

Depremin ardından sosyal medyada yaşanan dezenformasyona değinen Soylu, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı siber suçlar birimlerinin bu konuda çalıştığını ve hukuk üzerinden de gereğinin yapılacağını söyledi. İstanbul’da yaşanan depremden sonra defalarca GSM operatörlerinin temsilcileriyle bir araya geldiklerini ve en son 20 gün önce görüştüklerini anlatan Süleyman Soylu, “Ortak bir deprem hattı oluşturacağız. Bunu tüm telefonlara yükleyeceğiz. Mümkünse de bundan sonra satılan bütün telefonlarda bu uygulama otomatik olarak olacak. Normal konuşmanın hattını engellemeyecek. 4 operatör çok yakın zamanda yapacaklar, buna çalışıyorlar. ” ifadesini kullandı.

Bakan Soylu, “Yıkılan binaların müteahhitlerine ne olacak? Bunlar nasıl tespit edilecek? Bu kişiler cezasız mı kalacak?” sorularına, “Akan gözyaşını karşılıksız bırakmayız. Hukuk da bırakamaz zaten. Bizim görevimiz tespit etmek hükümet olarak. Hiçbir vatandaşımızın endişesi olmasın.” cevabını verdi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here