DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Dereli: Eğitimde eşitleyici bir sistem daha büyük bir adaletsizlik yaratıyor

0

DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Zeynep Dereli, COVID-19 sürecinde hükümetin, eğitim politikalarında sınıfta kaldığını söyledi. “Eğitimi yapboz tahtasına çevirdiler.” diyen Dereli, “Biz eğitimde değişimden ziyade dönüşüm için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Eğitimde ne yapılacağına dair hala bir yol haritası bulunmadığını ve hükümetin biran önce yol haritasını belirlemesi gerektiğini vurgulayan Dereli, şunları söyledi: “Hepimiz önümüzü görmek istiyoruz.

Eğer çocuklarımızı evden eğitime devam edecekse bunun için gerekli altyapıyı hazırlamamız lazım. Değişim ile dönüşüm arasında çok büyük bir fark var. Biz eğitimi dönüştürmek istiyoruz, insan odaklı bir eğitim verebilmek için, herkese nitelikli eğitim imkanı sağlayabilmek için. Hepimizin evladı en iyi şekilde okumayı hak ediyor. Bunun içinde eğer daha çok küçük yaştan kendi anadili farklıysa Türkçe’yi öğrenebilmesinin imkanını sağlamaktan tutun, anne babasının okuma yazması veya eğitim seviyesi diğer akranlarından daha düşükse, bu çocuklarımızı 3 yaşından itibaren okula alarak onların bu eğitimdeki fırsat eşitliğini yakalamalarının önündeki kısıtları gidermeye kadar bizler için çok önemli bir yol haritası var.

Türkiye’de dikkat ederseniz sistemimiz eşitleyici. Burdan ne demek istiyorum? Herkes aynı sınava giriyor ama herkesin acaba bu sınava hazırlanma imkanı aynı mı? Değil. O zaman eşitleyici bir sistem daha büyük bir adaletsizlik yaratıyor. Bizim DEVA Partisi olarak inandığımız şey, herkese eşit derken bunu adil bir şekilde yapmak. Bunu da yapabilmenin yöntemlerini parti programımızda paylaştık. Öğretmenlerimiz için de çok büyük adaletsizlikler ve eşitsizlikler var. Bunları gidermek istiyoruz. Bunun için Öğretmen Meslek Kanununu çıkarmak istiyoruz. Çalışmalarımızı tamamladık. Bizim için en önemli şey, eğitimi toplumsal mutabakatla, siyaset üstü bir konu olarak görerek ideolojilerden uzak insan için yeniden hayata geçirecek bir model yaratmak. Türkiye’nin eğitim modelini tüm dünyada örnek hale getirmek.”

Zeynep Dereli, hükümete şu soruları da yöneltti: “Pandemi esnasında eğitim uzaktan devam etmek zorunda kalacaksa her 100 çocuğumuzdan 30’unun teknolojiye erişimi yoksa eğitimde fırsat eşitliğini nasıl sağlayacaksınız? Hükümete soruyoruz, uzaktan eğitim esnasında yaşanan kazanım kayıplarını yerine nasıl koyacaksınız? Ataması yapılamamış öğretmenlerimizin hakkını nasıl vereceksiniz? 0-7 yaş grubu çocuklarımızın yerine konamayacak kazanımlarını nasıl devam ettireceksiniz? Seyretilmiş sınıfları minimum 50 kişi sınıf kontenjanı olan okullarda nasıl yapacaksınız? Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklarımızın bu ihtiyacını nasıl gidereceksiniz? Fatih Projesi kapsamında satın alınan tabletler nerede? Çocuklarımızı yeni döneme nasıl hazırlayacaksınız? Özel eğitim kurumlarını nasıl destekleyeceksiniz? Eğitimde eşit ve adil bir sistemi nasıl hayata geçireceksiniz?”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here