DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan: Türkiye’nin en önemli ihtiyacı güven ve itibardır

0

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Fox TV’de canlı yayında konuştu. “Güven ve itibar sonsuz sermayedir.” diyen Babacan, şunları söyledi:

“Bunlar olmadan ekonominin toparlanması mümkün değil. Türkiye’nin en önemli ihtiyacı güven ve itibardır. Güveni sağlamak için söz vereceksiniz ve uygulayacaksınız. Türkiye’de verilere güven sorunu var. Bütün bağımsız kurumlarda olduğu gibi TÜİK’te de siyasi baskı olduğu gerçek. İktidarın açıkladığı rakamlarla vatandaşın hissettiği, yaşadığı arasında fark var.

Türkiye dünyadaki dayanışma mekanizması içinde yerini almalı. Dönem dönem SWAP anlaşması yapmak yerine oyun kurucu pozisyonunda olması lazım Türkiye’nin. Salgının ekonomik üzerindeki etkileri kaçınılmaz, dünyanın 19’uncu yüzyıldan bu yana en büyük ekonomik krizi yaşayacağı ön görülüyor.

Türkiye’nin Millî geliri 2013’te 952 milyar dolardı, bu sene 650 milyar dolara düşmüş. Şu anda Türkiye’nin yaşadığı, içe kapanma ve küçülmedir. Türkiye’yi kapatırsanız, sonuç bu olur. Bizim şuan ki iktidardan ümidimiz olsa bu partiyi kurmazdık. Ciddi bir zihniyet değişimi gerekiyor, kadın ve gençlerin daha çok dahil olması gerekiyor dedik. Partimizde genel başkan yardımcılarımızdan yedisi kadın.

İktidar iç politikada ne zaman sıkışsa Ayasofya gündeme gelir. Toplumsal sorunlar bu kadar büyürken yapabilecekleri tek şey gündemi değiştirmek. İktidar şu an bunu yapıyor. Bunlar suni gündemler; memleketin gerçek meseleleri var.

Türkiye’nin önemli bir yarası. Bu konuda öncelikle siyasi duruş çok önemli. Ülkenin en tepesinde gerginliği besleyen bir üslup mu var yoksa daha kucaklayıcı barışçıl bir ton mu var? Bu toplumu etkiliyor buna dikkat etmek lazım. Bırakın akademisyenler eleştirsinler. Eleştiriye tahammülsüzlük başladığı anda o ülkenin çöküşü başlar. 2013’ten sonra yaşadığımız bu. Türkiye, konuşa konuşa doğru yolu bulur.

Açıkça söylüyorum, bundan sonra siyasi partiler yasasında ve seçim yasasında yapılacak her değişiklik bizi engellemeye yöneliktir. Oyunun kuralını değiştirerek iktidarı sürdürmeye çalışmak beyhude bir çabadır. Bir siyasi partinin arkasında halkın iradesi oluşmaya başladıysa bunu hiç kimse engelleyemez. Bunu en iyi bilmesi gereken kişilerden bir sayın Cumhurbaşkanı’dır. Kendisi yaşamıştır bunu halkla iç içe olduğu dönemlerde.

Türkiye’de bir Kürt sorunu varsa bu sorunun çözümü tamamen hak ve özgürlüklerden geçmektedir. Yani, bizim vatandaşımız olan herkesin, insan olmaktan kaynaklanan, doğal haklarını olduğu gibi tanımak ve özgürlüklerini doyasıya yaşamaları için onlara alan açmaktır.

Hukukun dayanağı Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Temsil gücü en yüksek organın, en güçlü organ olması gerekir. Yasama ve denetleme fonksiyonunun güçlenmesi gerekir. İktidara geldiğimizde hemen iklim değişecek. İnsanların yolda yürüyüşü değişecek. Baskı iklimi birden bitecek.

Açıkça söylüyorum, bundan sonra siyasi partiler yasasında ve seçim yasasında yapılacak her değişiklik bizi engellemeye yöneliktir. Oyunun kuralını değiştirerek iktidarı sürdürmeye çalışmak beyhude bir çabadır. Bir siyasi partinin arkasında halkın iradesi oluşmaya başladıysa bunu hiç kimse engelleyemez. Bunu en iyi bilmesi gereken kişilerden biri Sayın Cumhurbaşkanı’dır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here