DEVA Partisi: Türkiye’nin en büyük sorunu yürütmenin yargı organları üzerindeki ağır baskısıdır

0

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), Uluslararası Af Örgütünün “Türkiye’de İnsan Hakları 2019 Değerlendirmesi”ne ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye’de yargının, hak ihlallerini ağırlaştıran bir baskı aracı olarak kullanılmakta olduğunun belirtildiği açıklamada, raporun hukuk devletinden, insan hak ve özgürlüklerinden ve yargının tarafsız ve bağımsızlığından ne kadar uzaklaşıldığını gözler önüne serdiği ifade edildi.

Türkiye’nin en büyük sorununun yürütmenin yargı organları üzerindeki ağır baskısı olduğunun vurgulandığı açıklamada, bu baskıcı zihniyetle ve keyfi adaletsizliklerle Türkiye’nin yönetilemeyeceği ifade edildi. “Düşünce ve ifade özgürlüğünün varlığı, yolsuzluk, adaletsizlik, ayrımcılık, kayırma ve hukuksuzlukların ortaya çıkarılması ve kamuoyu vicdanında yargılanması açısından hayati önem taşımaktadır.” denilen açıklamada, Türkiye’nin, FETÖ ile haklı mücadeleyi kararlı bir biçimde sürdürürken aynı örgütün mağdurları olan insanlara daha ağır bir mağduriyet yaşatmakta olduğunun altı çizildi.

Yargı üzerindeki siyasi baskı nedeniyle AİHM kararlarının dahi uygulanmaksızın, tutuklama ve cezaların devam ettiğine dikkat çekildi. Muhalefetteki siyasetçilerin terörle ilişkilendirilerek veya cumhurbaşkanına hakaret gibi suçlamalardan dolayı yargılandığı hatırlatıldı. Açıklamanın Tamamı..

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here