Devlet içi çatışma mı yaşanıyor?

2

Sedat Peker’in açıklamalarıyla başlayan çalkalanma devam ediyor.

‘Sedat Peker kimle savaşıyor?’ diyoruz. Ve cevabını da hemen veriyoruz: ‘Mehmet Ağar ve oğlu ile’.

Acaba gerçekten öyle mi?

Neden mi bu soruyu yöneltiyorum. Çünkü kavganın görünen kısmı o gibi geliyor bana. Ama görünmeyenler de beni ilgilendiriyor.

O yüzden soruyorum Sedat Peker kiminle savaşıyor?

Sedat Peker’in açıklamaları bize Susurluk’u hatırlattı. Susurluk kazası bize o zamanki ‘devlet-mafya’ ilişkisini göstermişti.

Susurluk olayının yaşandığı zaman devlet başkanlık sistemi ile yönetilmiyordu. Devlet içinde farklı görüşlere sahip kişi ve kurumlar mevcuttu. Ancak bugün durum çok farklı.

Sedat Peker’in hedefinde olan Pelikancılar devlet kadrolarında etkinliğini hala daha devam ettiren bir kuruluş. Bu yüzden de Sedat Peker’in söyledikleri doğal olarak direk devleti ilgilendiriyor diyebiliriz. Devleti bu kadar ilgilendirirken acaba devletin hangi kanadını ilgilendirmekte?

Eğer konunun muhatabı devletin milliyetçi kanadı ise bunun siyasi hayata nasıl etkileri olur diye bir soru da aklıma geliyor.

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş konuyla ilgili çok ilginç açıklamalarda bulundu:

‘Susurluk dönemindeki yapıyı aşan bir durumun ortaya çıktığını düşünüyorum. Susurluk döneminde devlet içindeki kirlenmiş yapılar olduğu kadar, bunları temizlemek isteyen kurumsal yapılar da vardı. Ama devlet içinde gene siyasi bağlantıları olan dar çerçevede olmasına rağmen illegal yapılarını yürütebilen bu tip örgütsel yapılar ortaya çıkmıştı. Bugün böylesine yapılarla ilişkilerin siyasetçiler tarafından sergilendiği bir dönemi de ortaya çıkarıyoruz. Siyasetin açıkça Peker ve Çakıcı grubuyla olan ilişkileri ortada. Böylesi yapılar için af yasası çıkarıldı. Onun için Susurluk dönemini aşan bir durum var, diyorum’.

Daha önce de ifade ettiğim gibi devletin içinde çok çeşitli kanatlar var ve MİT Eski Müsteşar Yardımcısı da üzeri kapalı şekilde buna değinmiş.

Devletin içindeki farklı kanatlar Sedat Peker hakkında neler düşünüyor diye de aklıma gelmiyor değil. Onlardan bazıları Sedat Peker’in konuşması gerektiğini düşündükleri için mi acaba Sedat Peker bu cesur çıkışlarını yapıyor.

Eğer öyleyse demek ki Başkanlık sistemi devletin farklı kanatları tarafından da benimsenmedi ya da benimsenemedi.

Konumuz Ak Parti ya da Başkan sayın Erdoğan değil.

Esas konu Susurluk sonrası dönemde tekrar geri dönüş olmaz temennileri olurken tekrar aynı noktaya gelmek ve geri dönüşte yeni sistemin ne kadar etkili olduğu.

Yeni sistemle birlikte devletin etkin güç odakları çekimser duruma geçtiler ve devlet dediğimiz yapı siyasete evrilen bir deneme tahtasına çevrildi.

Esas sorunun da bu olduğu kanaatindeyim.

O halde soruyu tekrar yineleyeyim: ‘Sedat Peker’in kavgası devletle mi, MHP ile mi yoksa Ak partiyle mi?’

Sedat Peker Ak parti Elazığ Milletvekili Tolga Ağar’ı hedef alırken aslında Ak partiyle mi savaşıyor?

Zihnimizde deli sorular var.

Bu sorular zihnimizi yorarken bir de İsrail polisinin Mescidi Aksa’daki şiddet olaylarını yaşadık.

Şiddet ve hele de bir devletin polisinin şiddetini kesinlikle kınıyoruz.

Ancak.

Evet bir ancak var.

İsrail’in şiddetine böyle tepki gösteren Ak partililer ve halk, Çin’in Uygur Türklerine karşı insanlık dışı uygulamalarına neden sessiz kaldılar acaba?

İsrail’in Filistinlilere yönelik şiddet eylemlerini protesto etmek için ‘kapanma’ ya da ‘sokağa çıkma yasağı’ olan bir dönemde binlerce insanın sokaklarda nasıl yürüyüş yaptığını da anlamış değilim.

Acaba diyorum bu yürüyüşlere göz yumulması ile Sedat Peker’in açıklamaları arasında bir bağlantı var mı?

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikDiriliş insanı
Sonraki İçerik‘Bir Düş Gördüm’ ödülle döndü..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

2 YORUMLAR

  1. bir soru da benden; acaba sedat peker konuşulmasını sağladığı konularla uluslararası ya da başka bir devletteki mahkemelerde açılabilecek dosyaların oluşmasına katkı mı sağlıyor?

  2. ülkemiz adım adım ekonomik siyasi bir kaosa sürükleniyor.iktidar bu duruma gözlerini kapatınca sanki hiçbir şey olmayacağını düşünüyor.gözlerini kapatırsan sadece kendine karanlık olur.ırza tecavüz genç bir kızın adli makamlarca açıklanan intiharı milyar dolarlık marinaların el değiştirmesi ekvator da türk şirketinin işlettiği liman da ülkemize gelmeden yakalanan yüzlerce kilo kokain. kolombiyadan ülkemize gelmeden yakalan 4,9 ton kokain.bunun teslim edileceği yerle ilgili ithamlar.Adli makamların bu ülke insanını tatmin edecek ve oluşan şüpheleri ortadan kaldıracak dourucu bir tahkikat ve açıklamasına ihtiyaç var.
    bu ülkenin escobar zamanı kolombiyaya benzemesini ve narcos gibi dizilerinin yapılmasını istemiyoruz.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here