Devlet içinde devlet olmak: Toplum Bilimleri Kurulu

2

Müslümanların İslam anlayışlarının analizini yaptığım Çarşamba günlerini pek sevmiyorum. Çünkü eleştirel bakış açısı ile ve işin aslına dayanan, kaynağı gözeterek kıyaslamalarla konuyu irdeliyorum. Beğenilmenin, ‘sen çok yaşacılığın’, popülizmin bu kadar yaygın ve baskın kültür olduğu bir zamanda bu yaptığım hiç akıllıca değil, farkındayım. 

Hele bir de, olaylara bakış açınız farklıysa daha da fena. Olsun, birileri de bunları söylemeliler, öyle değil mi. 

Ele alacağım konuyu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın basın toplantısı sonrası başka bir zamana erteledim. 

Neden mi? 

Çünkü sayın Koca ikinci bir bilim kurulu oluşturulacağını ifade etti ve adı da ‘Toplum Bilimleri Kurulu’. Bu kurul, sosyal bilimlerde ve din alanında yetkin kişilerden oluşacak. Konu din, İslam ve topluma bu konularda tavsiyeler olunca da beni yakından ilgilendirdi. Hele bir de, konuyla ilgili iki gün önce düşüncelerimi beyan edince… 

Sendika başkanının demecini ele alıp, konunun Diyanet’i ilgilendirdiğini ifade etmiştim. İsteyenler şu linke bakabilirler.

Peki şimdi neler olacak? 

Toplum Bilimleri Kurulu oluşturulacak. 

Reklam

Kurulda Diyanet doğrudan belki temsil edilmeyecek. Nedeni de malum, toplumda tepki oluşmaması için. Ha belli olmaz tabii, inat için Diyanet doğrudan da temsil edilebilir. 

Bu kurulda psikologlar, sosyal psikologlar ve din alanından insanlar olacak. Bakan Koca da bunu ifade etti: ‘Psikolog, sosyolog, istatistik, din sosyolojisi alanında çalışmalar yapan uzman kişilerden oluşan ve toplumu ilgilendiren alanlarda çalışmalar yapacak bir kurul olacaktır’.

Aynı yazımda ‘toplum mühendisliği’ konusuna değinmiştim. İşte bir bakıma bu kurul da toplum mühendisliği yapacak. Ama hemen negatif anlamayın, olumlu manada toplum mühendisliği yapacak. Açıkcası toplumun buna ihtiyacı var. 

Neden mi? 

Virüs ve kanser hücrelerinin stresle ve insanın moraliyle çok bağlantılı olduğunu hekimler ifade ediyorlar. Salgın sebebiyle toplumun kollektif akıl ve ruh sağlığında sorunlar var. Nasıl olmasın ki? 

Sürekli olarak salgın, hasta sayıları, vefat sayıları ve felaket senaryoları. 

Sağlık çalışanları belirsizlik olduğunu söylüyorlar ama bu durum sıradan insanlar için olumsuz. Çünkü onlar için hekimlerin diyecekleri önemli ve onlar da böyle ‘belirsizlik var’ dediklerinde sorun büyüyor. 

Akıl ve ruh sağlığındaki olumsuz etkilenmenin azaltılması için bu kurul yararlı olacaktır diye düşünüyorum. 

Reklam

Ancak benim değinmek istediğim başka bir husus ise bu kurulun varlığının dayanağı. 

Ne demek istiyorum? 

Size örnekle açıklayayım: 

Almanya pandemi başladığından beri bir enstitünün ışığında yol haritasını çiziyor: ‘Robert Koch Institut’. Bu enstitünün kuruluşu 1891. 

Bu ne demek? 

Bir kurum var ve bu kurum Almanya’da çalışmalar yapıyor ve bu kurum yeni çalışmalara ışık tutuyor. Yani yeni bir bilim kurulu oluşturulup, yıllarca hizmet etmiş olan kurumlar ötelenmiyor ve yapı içindeki kurumlarla çözümler aranmaya çalışılıyor. 

Birinci bilim kurulu ve şimdi ikinci bilim kurulu. 

Türkiye devletinin sayısız kurumları var. Bu kurumlarla çalışarak soruna daha hızlı çözümler bulunamaz mı? 

Ülkemizin yüzlerce kurumları varken, yeni bilim kurulları oluşturmak; devlet içinde devlet olma gibi bir özellik taşımıyor mu? 

Üniversiteler, araştırma enstitüleri, halk sağlığı müdürlükleri vb. 

Bilim kurullarının oluşturulması bu kurumların önemini ve işlevlerini yitirdikleri için mi kuruluyor? 

Yok eğer yitirmedilerse, neden bu kurumlarla çalışma yapılmıyor? 

Belediyelere ‘devlet içinde devlet olmaz’ diyerek aynı davranışı sergilemek sizlere de garip gelmiyor mu? 

Ülkemizin çok değerli kurumları ve bu kurumlarda çalışan çok değerli bilim insanları var. Onların fikirlerinden yararlanmak; hem bu kurumlarımıza ve hem de bilim insanlarımıza verilen önemi gösterecek ve bu sayede de bilim daha da ilerleme kaydedecektir. 

Devletin en güzel şekilde işlemesi, yeni kurumlar oluşturmak değil; eskiden beri faaliyetlerine devam eden bütün kurumların işlevsel hale getirilmesi ile olur, diye düşünüyorum.

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

(Not: Berat gecesi, Pesah ve Süper Pembe Ay’ın oluşturacağı enerjinin; Çin virüsüyle meydana gelen pandemiyi yavaşlatması ve hatta durdurması dilek ve temennilerimle.) 

2 YORUMLAR

  1. Yıne bir kurul yine birilerine maaş yine birilerine danışman yine birilerine sekreter yine birilerine makam aracı.
    Yıne vergi verenlere binen yük..
    Yıne yine yine yine yine

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here