Devletin kayan zeminden zararı 11 milyon lira..

0

Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde, Erzurum Valiliği tarafından yaptırılan ve yatırımcı firmalara verilen fabrikalar, zemin kayması nedeniyle bir bir kepenk kapattı.

Yüklenici firma olan Olgun Gür İnşaat A.Ş.’nin zemini güçlendirmek yerine dolgu zemin yaptığı anlaşıldı. Üç tekstil fabrikası bu kayma nedeniyle fabrikalarını kapatıp işçilerini izne çıkardı. Aralarında Erzurumlu yatırımcılarında bulunduğu fabrikalar kullanılamaz hale geldi.

Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan çalışmalarda yüklenici firma Olgun Gür A.Ş’nin altyapı çalışmaları sırasında işi önemsemediği, fore kazık kullanması gerekirken sıkıştırma işlemi yaptığı anlaşıldı.

Erzurum’da bölgesel yayın yapan Pusula Gazetesi’nin haberine göre 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde zemini kayan bölgelerde fore kazık çalışmaları başlatılırken Erzurum Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, zemin güçlendirme çalışmaları için ihale yaptı. Pazarlık usulü yapılan ihale, 3 milyon 186 bin lira ile daha önce fabrikaların alt yapı çalışmalarını yapan Hira İnşaat Malzemeleri Mimarlık Mühendislik Eğitim Hizmetleri Emlak Danışmanlığı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Anonim Şirketi’ne verildi.

“Devlet zarara uğratılmayacak” açıklamasını yapan Erzurum Valisi Okay Memiş, ihaleye ilişkin olarak “Mecbur kaldık, o bölge için acil iyileştirme gerekiyordu” dedi. Vali Memiş, “Bahse konu ihale 2. Organize Bölgesinde Erbal adı altında yatırım yapan fabrikanın altyapısına için yapıldı. İş bitiminde işini eksik yapan firmaya fatura edilecek” açıklamasını yaptı.

Fabrikası kötü altyapı nedeniyle kullanılamaz hale gelen Erbal’ın yatırımcısı Taner Bayır ise gelişmelere ateş püskürdü. Şubat ayında yapılan ihalenin kendi fabrikası ile ilgisinin olmadığını, tamamen yüklenici firmayı kurtarmak için yapıldığını savunan Bayır, “Ben Erzurum’un öz çocuğum. Fabrika yapılırken herkesi uyardık. Kimse bizi dinlemedi. Firma sahibi ilk günden korundu. Ben derdimi kimseye anlatamadım. Yatırım rakamımızın üzerine birde üretim kaybı var. Sadece benim üretim kaybım 7 milyon lira. Teknik olarak bu ihalenin benim fabrikam için yapılması mümkün değil. Konu yargıda” dedi.

Tüm sorumluluğun söz konusu firmada olduğunu belirten Bayır, şöyle konuştu: “ İnsanın aklı almıyor. Zaten bu fabrikaları bu hale getiren Olgun Gür ve Hira İnşaat Ltd.Şti. Nasıl olur tekrar bu firmaya ihale verilir. Zaten firma hatası ortada, ceza kesilmesi gerekirken birde ödüllendirilmiş. Bu ihale görünen kısmı, birde benim şahit olduklarım var. Yapılan bir toplantıda kayan zeminin yeniden yapılması için Erzurum Valiliği örtülü ödenekten demir verecekti. Büyükşehir çimentosunu karşılayacaktı.

Devleti 11 milyon lira zarara uğrattılar. İş bununla da kalsa iyi, birde tekstil fabrikalarının iş kaybı var. Bu kaybı da valilik karşılıyor. İzne gönderilen 60 çalışanın maaşını da İş ve İşçi Bulma Kurumu ödüyor. Peki yazık değil mi? Bu milletin parası hak değil mi? Oysa bizim derdimizle dertlenen olmadı. Kaybettiğimiz rakamlar önemli değil ama itibar kaybımız en büyük kayıp. Yurtdışına ihraç ettiğimiz, söz verdiğimiz ürünümüzü veremedik. İtibar kaybına uğradık. Hakkımdan asla vazgeçmeyeceğim. Kanun önünde hesaplaşacağım.” Pusula Gazetesi..

“Devletin malı deniz ya!”

Gazeteci-yazar Talat Uzunyaylalı da Pusula gazetesinde yer alan “Organize Zarar” başlıklı haber üzerinden Erzurum’un sahipsiz bırakılmasına tepki gösterdi. “Devletin malı deniz ya!” diyen Uzunyaylalı, siyasilerin neden bu olaya sessiz kaldığını sordu. Sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfasından haberi paylaşan Uzunyaylalı, şu görüşleri dile getirdi:

“Erzurum’a sahip çıkacak ehl-i insaf bir ses yok mu? PUSULA’da Sevda Güneş tabiri caizse on numara bir haber yapmış. Erzurum’daki güç odaklarına karşı cesaret göstermiş. İyi gazetecinin vicdanın sesi olduğunu göstermiş…

Erzurum’un yamaçlarına binalar kuleler sanayi tesisleri yapın sonra yıkılsınlar, sonra tekrar ihale edin ve yeniden yaptırın!
Devletin malı deniz ya! İhaleleri, tamirleri bile ilk yapan firmaya verin!!! Bu işlerin faallerine hiçbir şey olmasın!

Hadi iktidar partisi milletvekilleri vicdanlarının sesini bastırıyor, peki MHP ve İYİ Parti Milletvekilleri neden susuyor? Vicdanlı gazeteciler neden susuyor? Muhalif Partilerin il başkanları neden susuyor?

Erzurum 2. Organize Sanayi’ndeki çatlamaları, kaymaları, yıkılmaları, boşaltılan tesisleri, ortaya çıkan zararı TBMM’ne taşıyacak, hiç olmazsa soru önergesi verecek, bir siyasi yok mu?

Sayın Vali, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı, merkez ilçelerin belediye başkanları, onlar neden susuyor?
Hepsinden önemlisi bu şehirde görev yapan savcılar, bu haberleri ihbar sayıp, neden resen harekete geçmiyor?
AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Özü de tanıyorum, vicdanlı adamdır, ne yapacağını, mesela suç duyurusunda bulunup bulunmayacağını ne zaman açıklayacak?

Hükümet ne yapacak? İlgili bakanlar konuyu araştırıp harekete geçecek mi? Uyuşturucu içen satan, her ne halt ediyorsa işte, bu gençle kamuoyunu meşgul eden siyasetçiler, ‘ORNGANİZE ZARAR’a bir şey demeyecek mi?

Biz ne mühendisiz ne de iş adamı, fakat 2. Organize Sanayinin yeri yanlış diye birkaç kez yazı yazdık. PUSULA’nın arşivinde duruyor. Erzurum Ticaret Sanayi Odası’nın yüzü kızarıyor mu acaba? Devlet Hazinesinin çarçur edildiği bu maraba şehre sahip çıkacak bir ahl-i insaf, bir ehl-i vicdan kimse yok mu yahu?”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here