Devletin ücretsiz laptop, tablet ve internet vermesi için kanun teklifi..

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, çocukları eğitime devam eden yoksulluk sınırının altındaki ailelere devletin ücretsiz laptop, tablet ve internet vermesi için Meclis Başkanlığına kanun teklifi sundu.

Teklifin gerekçe bölümünde şunlar ifade edildi: “Covid-19 pandemisi sebebiyle Türkiye’de pek çok alanda aksamalar yaşanmaktadır. Ekonomik krizle gerektiği gibi mücadele edilememesi ve hazinenin vatandaşın ihtiyaçlarına cevap verememesi sebebiyle dar gelirli vatandaşlarımız günden güne ezilmektedir. Bu süreçte dar gelirli aileleri en çok üzen durumların başında çocuklarının eğitimleri gelmektedir. Çocuklar zorunlu olarak uzaktan eğitim almaktadır ancak ailelerde bazen 4-5 çocuğun aynı anda okula devam etmesi gerekmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak: ‘Ben hiç kura bakmıyorum’ diyor ama çocuklarını okutmak isteyen aileler tablet ve laptop alabilmek için sürekli kura bakmaktadırlar. Kur arttıkça bu ürünler pahalanmaktadır.

Evinde televizyon olmayan aileler ya da 1 televizyonla 4 çocuğu okutmaya çalışan aileler bulunmaktadır. Birçok okul da online eğitim vermektedir bu eğitimlerde çocuklar laptop ya da tablet kullanmak zorunda kalmaktadır. Hane halkı 2020 Bilişim Teknolojileri (BT) Kullanım Araştırması sonuçlarına göre hanelerde sadece yüzde 50’sinde ADSL dediğimiz internet vardır. Geriye kalanlar kotalı şekilde mobil internetlerdir. İnternet altyapısının iyi olmadığı her yere ulaşamadığı bir Türkiye’de internetten eğitim yapılması önemli sıkıntılara sebep oluyor. Her evde yeterli bilgisayar, tablet ve televizyon bulunmayabiliyor.

Bize başvuran çok fazla aile oluyor. Bu aileler bilgisayar veya tablet alamadıklarını söylüyor. Aileler çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Bunu siyasetçi olarak görüyoruz. Bu sebeplerle pandeminin ne kadar süreceği belli değilken ihtiyaç sahibi ailelere tablet, laptop devlet tarafından ihaleye gidilerek hibe edilmelidir. Ayrıca okuyan çocuğu olan aileler için eğitim için gerekli internet de devlet tarafından hibe edilmelidir. Acilen sosyal hukuk devleti olmanın gereği olarak madem uzaktan eğitim yapıyorsunuz öğrencilerin ihtiyaçlarını da devlet karşılamak zorundadır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here