Devremülk Çöplüğü

2

Sistem olarak faydalı bir yapıya sahip olan devremülk sistemi maalesef ülkemizde kanayan yara haline gelmiş. Yasal mevzuata göre 15 günlük süre ile sınırlı olan devremülk sistemi, hisseli gayrimenkul şekline bürünerek 7 güne kadar inmiş. Aslında buda sorun değil.

Evet sistem tapulu ve mülk olarak nesiller boyunca devam eden bir yapıya sahip. Hele 90’ların başında ve özellikle 2015’e kadar popüler olan sistem, zamanla kendini çöplüğe çevirmiş durumda. Aslında ömürboyu bir şekilde tatil yapmanızı sağlayacak olan sistemin açıkları elbette var. Ama hiç tatil düşüncesi olmayanda bile, tatil şartlarını canlandıracak ekonomik bir yapı oluşturuyor.

Kimi firmalar belirli günleri sabitlemiş. Kimileri dönerli sistemle her sene farklı tarihler ile tatil imkanı sunuyor. Bireysel olarakta tapu sahibi olmanın avantajı ile tekrar satma imkanı var. Bazı firmalar RCI sistemi ile uluslararası dolaşım hakkı bile sunuyor. Bunlar tabiki ütopya olarak hayalleri süslüyor. Gelelim konunun alt yapısına ve özüne.

Bir çok firma karlı olan bu işte sistemini kurmuş. Yapım maliyetini düşüren, kar marjını diğer gayrimenkullere göre 10’a katlayan sistem, ülkemizde çöplüğe dönmüş. Çünkü satışların daha arsa üzerinde tek çivi çakılmadan başlaması, yatırımcının sermayeyi ‘göç yolda dizilir’ diyerek, yaparken sattığı müşterilerden karşılaması ve yeteri sermayeye erişemeyince batağa geçmesi yüzünden; abartısız söylüyorum yüzbinlerce mağdur oluşturmuş.

Genellikle termal bölgelerde olan bu yatırımlar, insanların cebinden paralarını alıp sonrasında bir iflasla mağdurlar silsilesi yaratmış. Hayalinde tatil yapmak, sağlık kazanmak ve yatırım geliri elde etmek isteyen memleket insanı duyguları, her işte olduğu gibi bu iştede sömürülmüş vaziyette.

Diyeceksiniz ki; hiç aklı yok mu bu insanların bitmemiş projeye para bağlanılır mı? Haklısınız ama sistemin cazip tarafı profosyonel ekipler ile harika tanıtım, ücretsiz gezi ve daha bir çok eşantiyonla süslenince doğal olarak insan mağdur oluyor. Hele ki tatili bir hayal olarak gören vatandaşa ömür boyu tatili vaad ederseniz, direk ben göremedim çocuğum bari tatili görsün diyerek sisteme dahil oluyor.

İşini iyi yapan, sözünün eri ve müşteri memnuniyeti yüksek olan firmaları tenzih ederek söylüyorum ama devremülk sistemi ülkemizde çöplüğe dönmüş vaziyette. Armutlu, Sivas, Kızılcahamam, Afyon, Ayaş, Kozaklı daha nice termal bölgelerde yarım kalan projeler, yüklenici firması kaçan inşaatlar ve tapusu verilmeyen mağdurlar.

Bu konuda yetkililerin özellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın acil olarak önlem alması şart. Her önüne gelen zaten bu milletin cebindeki paraya göz dikmiş, en azından işinden gücünden vakit kazanıp tatil yapmak isteyenlerin birikimlerini heba etmeyin. Yazıktır…

Harun Güven

2 YORUMLAR

  1. Buna doğal seleksiyon deniyor; doğal ayıklanma, salakların yolunması daha doğru. Bedava sirke baldan tatlıdır diye salakça bir özdeyişi olan toplumun fertleri beleşe,cefa çekmeden sefa sürmeye odaklandığı için bedava otobüslerle bir yerlere gidip ne idüğü belirsiz ucuz yemeklerden yemeyi kar sanır. Böyle bir kafa yapısına ay pardon kafasızlığa üç beş süslü sözle birçok şey satılabilir. Yetkililer mi dediniz; Kombassan, Mercümekgiller, Deniz Feneri hırsızlıklarının baş sorumlularından mı medet umacağız?

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here