Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Almanya bize bir adım atarsa biz iki adım atarız

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman Der Spiegel dergisine konuştu. Bir süredir gergin olan Türkiye-Almanya ilişkilerini değerlendiren Çavuşoğlu, Türkiye ve Almanya arasında sorun olması için bir neden bulunmadığını belirterek “Siz (Almanya) bize bir adım atarsanız, biz size iki adım atarız.” ifadelerini kullandı.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre Çavuşoğlu söyleşide Alman hükümetinden beklentiler konusuna da değindi. Türk hükümetinin Almanya’da kurulması olası koalisyonda Yeşiller Partili Cem Özdemir’in Dışişleri Bakanı olması halinde kendisiyle işbirliği içinde çalışmaya hazır olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Ülkeler arasındaki ilişkileri tek bir kişi üzerinden tanımlamak yanlış olur.” dedi.

Yeşiller Eş Başkanı Cem Özdemir, Türk hükümetini muhaliflere yönelik izlediği politikalar nedeniyle sert biçimde eleştiriyor ve Alman hükümetinin Ankara’ya karşı daha sert bir tutum takınmasını talep ediyor.

Erdoğan’ın Nazi benzetmesi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, yaşanan devletlerarası krizde Almanya’yı eleştirerek, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alman politikacılara yönelik sert çıkışlarını savundu. Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı sadece saldırılara yanıt verdi. Erdoğan’ın Nazi benzetmesi Almanya’nın düşmanca tavrına bir yanıttı. Federal hükümet Türkiye’ye saygılı olması gerektiğini öğrenmek zorunda” dedi.

Die Welt gazetesi Türkiye muhabiri Deniz Yücel gibi Türkiye’de tutuklu olan Alman vatandaşlarına da değinen Çavuşoğlu, Yücel’in Türk vatandaşı olarak bir suç işlediği şüphesiyle tutuklu olduğunu, yargının Yücel’in suçlu ya da suçsuz olup olmadığına karar vereceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı, Temmuz ayında çok sayıda insan hakları savunucusu ile birlikte tutuklanan Alman insan hakları savunucusu Peter Steudtner’in yargılama sürecinin ise hızlandırılmasına çalışıldığını söyledi. Çavuşoğlu bu konuda İçişleri ve Adalet Bakanları’na ricada bulunduğunu belirtti.

Ciddi suçlamalar ve deliller var

Öte yandan France 24 kanalına da konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisinin tutuklanmasıyla ilgili “Soruşturma ve adli yargı sürecine konu olan herhangi bir suç işlemişse, burada ya da orada çalışması kimseye dokunulmazlık vermez. Türkiye’de ciddi bir suçlama yapılmaksızın, ciddi ön bulgu veya kanıt ortaya konulmaksızın hiç kimse gözaltına alınamaz, tutuklamaz veya hapsedilemez. Nihayetinde hüküm verecek olan siyasetçiler, ben veya ABD Dışişleri Bakanlığı değil, bağımsız yargıdır. Ciddi suçlamalar ve deliller var. Diplomatik bir görevde bulunduğu için bilgilendirildim, ben de İstanbul’daki yargı yetkililerine sordum. Ciddi bulgular ve deliller olduğunu söylediler.” açıklamasını yaptı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here