Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Özür dilemek yetmez..

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa’da konuştu. Hollanda ile yaşanan krizin nasıl çözüleceğine ilişkin bir soruya Çavuşoğlu, “Bir kere bunun karşılığı olacak. Bunun altında kalmayız. Özür dilemek yetmez. Bunun karşılığını verdik, vermeye başladık. Şu anda Hollanda büyükelçisi iki gün önce planlanmış, gitmiş. ‘Ülkeye gelmesin.’ dedik. Giremez.

Kesinlikle adım atacağız, fazlasıyla atacağız. Daha sonra da Hollanda özür dileyecek Türkiye’den. Hollanda özür dilemediği sürece de biz bu adımları atmaya da devam edeceğiz. Çünkü bu işin savunulur bir yanı yok. Ben onlara insan gibi dedim ki, dışişleri bakanına, ‘Eğer sizdeki seçim problemse ben seçimlerden sonra geleyim’, ‘Hayır’ dedi. ‘Seçimlerden sonra da garanti veremem.’ Daha dönüp cevap vermeden. Başbakan küstahça, Rutte, ‘Çavuşoğlu seçim öncesi de seçim sonrası da gelemez. Gelirse sadece laleleri görmeye gelir. Müzeleri görür ama Türkleri göremez.’ Bundan daha faşizan bir anlayış olabilir mi? Bundan daha fazla böyle insan haklarını, özgürlükleri ihlal eden bir tutum olabilir mi? Bundan daha küstah bir cevap olabilir mi?” karşılığını verdi.

Yapılanın Viyana Sözleşmesi’nin ihlali olduğunu belirten Çavuşoğlu, uluslararası hukukta AİHM dahil mücadelelerini sürdüreceklerini kaydetti. Hollanda’nın faşizan uygulamasının yanlış olduğunu Avrupalılardan da duymak istediklerini belirten Çavuşoğlu, “Sadece bizim gibi ülkelere ders vermeye kalkmasınlar, Avrupa’nın göbeğinde bu faşizan uygulamaya eleştiri yapacaklar mı yapmayacaklar mı merakla bekliyorum şimdi. Türkiye’den de Türk milletinden de özür dilemelisiniz, bu özrü de yazılı olarak iletmelisiniz, dedik. Hollanda seçimde birkaç oy alabilmek için bu ucuz politikaya başvurdu. Topunuzun oyu ne, birinizin yüzde 17, birinizin yüzde 16, işte onlarla boğuşuyorsunuz.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here