Dışişleri Bakanlığından Hafter tepkisi..

0

Dışişleri Bakanlığı, Libya’nın doğusundaki güçlerin lideri Hafter’in kendisini devlet başkanı ilan etmesine tepki gösterdi. Uluslararası toplumdan gereken karşılığın verilmesinin istendiği yazılı açıklama şöyle:

“Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter, 2259 sayılı BM Güvenlik Konseyi kararıyla onaylanmış bulunan Libya Siyasi Anlaşması’nı tanımadığını ve sözde Libya ulusal ordusunun komutanı olarak ülke yönetiminin başına geçtiğini açıklamıştır.

Hafter bu açıklamasıyla Libya’daki krizin siyasi diyalog yoluyla çözülmesini istemediğini, Berlin Konferansı’nın sonuçları dahil, bu yöndeki uluslararası çabaları desteklemediğini ve ülkede bir askeri diktatörlük oluşturmayı amaçladığını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Bu şahıs, bir yılı aşkın süredir herhangi bir ayırım gözetmeden sürdürdüğü saldırılarla Libya’daki insani durumun daha da derinleşmesine neden olmuş, bu salgın ortamında petrol üretimine uyguladığı ablukayı devam ettirerek Libya halkının ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemenin teminini engellemiş ve suyu baskı aracı olarak kullanmaktan çekinmemiştir.

Libya’da bir cunta rejimi kurma niyeti olduğu konusunda artık herhangi bir şüphe bulunmayan bu şahsa uluslararası toplumun daha fazla gecikmeden gereken karşılığı vermesi gerekmektedir. Öte yandan, demokrasi havariliği yapan bazı ülkeler dahil, kendisine destek verenlerin Libya halkının gözünde onun yaptıklarına ortak olacakları da unutulmamalıdır.

Türkiye, bölgeyle olan köklü tarihi bağlarının getirdiği sorumluluk anlayışıyla, Libya Siyasi Anlaşması tarafından oluşturulan Ulusal Mutabakat Hükümeti ve tüm diğer meşru Libya kurumlarının korunması için kardeş Libya halkının yanında yer almaya ve siyasi çözüm çabalarını desteklemeye kararlılıkla devam edecektir.”

ABD endişeli

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Yemen’deki son durumla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Pompeo, açıklamasında, “ABD, özerklik ilanı da dahil olmak üzere Güney Geçiş Konseyi’nin (GGK) son adımlarından endişe duymaktadır. Bu tür tek taraflı adımlar Yemen’deki istikrarsızlığı daha da derinleştirmektedir.” ifadelerini kullandı.

Dünya geneli ve Ortadoğu’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehdidinin devam ettiği bir ortamda GGK’nin attığı söz konusu adımın, ülkedeki gidişata daha da olumsuz etki edeceğini vurgulayan Pompeo, “GGK ile Yemen Hükümetine, Riyad Anlaşması çatısı altında siyasi süreci yeniden canlandırma çağrısında bulunuyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here