Doğal afetlerde açıklamayı sadece valiler yapacak..

0

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine genelge göndererek doğal afetlerde açıklamayı belediye başkanları, muhtarlar veya diğer kamu görevlileri değil valiliklerin yapacağını bildirdi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil durum Başkanlığı, 23 Ekim 2020 tarihinde 146729 sayılı genelge göndererek “yürütülen müdahale faaliyetlerinin kamuoyuna açıklanmasında karışıklık yaşandığı” öne sürdü. Genelgede, Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezleri Yönetmeliğine göre “kamuoyunun bilgilendirilmesi hususunda illerde valilerin yetkilendirildiği, son dönemde yaşanılan afetlerde ortaya çıkan durum, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesinin önemini bir kez daha ortaya koyduğu” ifade edildi.

Genelgede, özellikle muhalefet partisinin kazandığı belediyelerde başkanların açıklama yapmasının önünü kesmeye yönelik olduğu gerekçesiyle eleştirilen bölümü ise şöyle:

“Özellikle yaşanan hadiselerin ilk anında verilen ve teyitli olmayan bilgiler kamuoyunda yanlış anlaşılmalara, vatandaşlarımızda paniğe ve spekülasyona neden olduğunu, afetin yönetimini güçleştirdiğini, bu sebeple afet bölgesinde kiriz iletişiminin daha sağlıklı yürütülebilmesi açısından açıklamaların valiliklerimiz tarafından yapılmasını, belediye başkanlarımız, muhtarlarımız ve diğer kamu görevlilerimiz tarafından basın yayın organlarına açıklama yapılmamasını hususunu bildirmiştir. Söz konusu yukarda belirtilen hususlara dikkat edilmesini, herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemli arz/rica ederim.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here