Doğru olabilir mi gerçekten? Mağdur kadınları tecavüzcüsüyle evlendirmek hangi akılın kârı?

1

Evlilik gibi neredeyse ‘kutsal’ görülen bir kurumla tecavüz fail ve mağdurunun birlikteliğini zorlamayı eş-değerde görmeyi getirecek bir yasa TBMM’de görüşülüyor.

Olan şu:

Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı’na geçici madde eklenmesi amacıyla AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş ve bazı milletvekilleri tarafından önerge verildi.

AK Parti milletvekillerince kabul edilen önergeyle; cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın 16 Kasım 2016’ya kadar işlenen cinsel istismar suçunda, mağdurla failin evlenmesi durumunda CMK’deki koşullara bakılmaksızın hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmişse cezanın infazının ertelenmesine karar verilecek.

Adalet Bakanı Bekiz Bozdağ “Düzenleme; sadece dışardaki kadının, içerdeki kocanın, bu evlilikten doğmuş çocukların ve ailelerin mağduriyetini gidermeye yöneliktir” diyor, ama..

Önergenin gerekçesinde de, “cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine imkan veren düzenleme yapılmaktadır” ifadesi yer alıyor.

Tecavüzleri yaygınlaştıracak veya tecavüzcüyü evlilik kurumuyla kurtarmaya yarayacak bir yasaya ihtiyaç yok.

Amaç bu değil ise, farklı anlamalara yol açan metinde ciddi düzeltmelere ihtiyaç var demektir.

Reklam

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here