Dolar 7.54 seviyesine yükseldi..

0

ABD Doları, Fed’in Eylül ayı politika toplantısının ardından önemli piyasa paraları karşısında artıda seyrediyor. Dolar Türk Lirası karşısındaki yükselişine devam ediyor. Dolar kuru şu sıralarda 7.54 seviyesinde işlem görüyor. Euro/TL ise 8.90’dan işlem görüşor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre kısa vadeli dış borç stoku Temmuz sonunda 2019 sonuna göre yüzde 4.2 artarak 128.4 milyar dolar oldu. 2020 Temmuz sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 176.5 milyar dolar oldu.

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini Fed’den gelen işaretlere çevirmesi ile birlikte, dolardaki hafif yükselişin de etkisiyle düştü. Fed, faizleri en az üç yıl daha sıfır seviyesi yakınlarında tutacağının ve dünyanın en büyük ekonomisinde daha hızlı bir enflasyona ve istihdamdaki sıçramaya göz yumacağının işaretlerini verdi.

Spot altın yüzde 0.7 düşerek Singapur saati ile 14:45’te ons başına 1,944.97 dolara geriledi. Metal yılbaşından bu yana yüzde 28 yükseldi. Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 1.2 düşerek ons başına 26.8379 dolara inerken, platin yüzde 3.1 ve paladyum yüzde 1.5 geriledi. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi.

Kaynak: Bloomberght

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here