Dolar, yılbaşından bu yana yüzde 22 arttı.. Altın dolar kaynaklı düşüyor

0

Dolar, TL karşısında yükselişini sürdürerek 7.66’nın üstünü gördü ve bir kez daha tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Dolar, Türk lirası karşısında Pazartesi günü haftaya 7.64 seviyesine yaklaşarak rekorla başladı. Günü bu seviyelerde kapatan kur, Salı gününe 7.63 seviyesi civarında başladı. Bir süre bu seviyelerde yatay seyrederek yön arayan Dolar/TL, tekrar yönünü yukarı çevirdi. Kur böylelikle, küresel risk iştahının azalmasının etkisi ile düşüşünü sekizinci güne taşıdı.

Sabah saatlerinde yüzde 0.5 yükselişle 7.6688 seviyesine kadar çıkan kur, bugün de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar/TL böylelikle yılbaşından bu yana yükselişini yüzde 22’ye çıkardı. Daha sonra bir miktar gerileyen Dolar/TL şu sıralar 7.65 seviyelerinde seyrediyor.

Öte yandan, Euro/TL kuru da alıcılı bir seyir izliyor. Dün 9 seviyesini aşarak rekor kıran kur, güne 8.98 seviyesinde başladı. Bir ara 8.99’un üzerine çıkan euro/TL 8.98 civarında yön bulmaya çalışıyor.

Ancak analistler, yatırımcıların politika yapıcıların enflasyonu durdurmak ve kredi büyümesini yavaşlatmak konusunda ciddi olduklarına ikna olmaları için faiz artırımı gerektiğini düşünüyorlar. Merkez Bankası şimdiye dek Türk lirasını desteklemek için likiditeyi kıstı ve bu yolla ortalama fonlama maliyetini Temmuz ortasından bu yana 320 baz puan artırarak yüzde 10.61’e yükseltti.

Londra’da Rabobank stratejisti Piotr Matys, “Faizin artırılması TL’ye güvenin geri gelmesi için ilk adım olacak,” dedi ve “Uygun bir faiz artırımı çok daha verimli olacaktır.” şeklinde görüş bildirdi.

Altın

Altın fiyatları, dolardaki güçlenmenin etkisi ile son bir ayın en sert düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından bu seyrine devam etti. Altın fiyatları, dolardaki yükseliş sonucu son bir ayın en güçlü düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından, yatırımcıların dikkatlerini Fed Başkanı Jerome Powell’dan gelecek yorumlara ve ABD’de ilave mali destek paketine ilişkin gelişmelere çevirmesi ile birlikte kayıplarına devam etti. altındaki bu düşüş, altın destekli Borsa fonlarına (ETF) büyük çaplı girişlere rağmen gerçekleşti.

Powell, Salı günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ne yapacağı konuşmanın metnine göre, ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğunu, ancak pandemiden tam bir toparlanma için gidilecek uzun bir yol bulunduğunu kaydetti.

Hisse senetleri Pazartesi günü, Avrupa’da koronavirüs ile mücadele için yeni kısıtlamalara gidilmesine ilişkin endişeler ve ABD’de Yüksek Mahkeme Başkanı Ruth Bader Ginsburg’un yerine yapılacak atamaya yönelik partiler arası anlaşmazlığın derinleşmesi sonucu sert düştü.

Öte yandan ABD ile Çin arasındaki gerilim devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın onayını geri çekebileceğini açıklaması ve Çin hükümetinin isteksizliğine ilişkin işaretlerin ardından, Oracle Corp.’un TikTok’u satın alması konusunda şüpheler arttı. Spot altın, Pazartesi günü yüzde 2 ile 19 Ağustos’tan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.7 daha düşerek LOndra saati ile 08:19’da ons başına 1,898.73 dolara geldi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş Pazartesi günü yüzde 7.7 düştükten sonra yüzde 2.6 daha gerileyerek ons başına 24.0658 dolara indi. Platin yüzde 0.5 düşerken, paladyum yatay seyretti. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.6 yükseldikten sonra fazla değişmedi.

MineLife Pty kıdemli kaynak analisti Gavin Wendt, “Bu gibi dalgalanmalar altının seyahatinin bir parçası. Piyasalar, volatilitenin artması ve Kovid vakalarındaki artış ile birlikte, ABD başkanlık seçimlerinin yaklaşmasından dolayı doğal olarak tedirgin. Ancak altın için zemin güçlü kalmaya devam ediyor.” dedi ve “Fed ve diğer merkez bankalarından düşük faiz ve parasal genişleme yoluyla gelen yoğun likidite daha önce görülmemiş büyüklükte. Ülkeler rekor seviyelerde teşvik paketlerini uygulamaya koydu. Büyük Finans Krizi sonrasının bir tekrarına tanık oluyoruz ve altın henüz başlamış durumda.” şeklinde görüş bildirdi.

Kaynak: Bloomberght

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here