Nasıl bir dünyaya gidiyoruz? ABD başkanı seçilen Trump’ın Rusya CB Putin İle Gizli İlişkileri.. Belgeler ve Fotoğraflarla..

0

Siyasileri Twitter üzerinden sıkıştırmak bizim ülkemize has bir durum değil. Bu durum dünyanın her tarafında var.

Trump ile uğraşan Twitter hesabı da Scott Dworkin (@funder) adını taşıyor. Trump, seçim süreci boyunca “Rusya ile gizli ticari ilişkileri var” eleştirilerine maruz kalıyordu. Donald Trump ise Rusya ile hiç bir bağının olmadığını iddia ediyordu.

Scott Dworkin bu ilişkileri ortaya çıkarmak için paylaşımlarda bulunuyor. Hatta yayınladığı bir rapor bile var: “Dworkin Raporu: Donald Trump’ın Rusya ile İlişkilerinin İspatı”.

Dworkin, Trump’ın Rusya ile gizli para trafiği olduğunu düşünüyor. Trump ve Putin arasında yakın bir ilişki olduğunu iddia ediyor.

Rapor, Donald Trump’ın 1987’den beri Rusya’da gerçekleştirdiği işleri delilleriyle ortaya koyuyor. Bu listedeki çoğu şey yasal ve sıradan gözüküyor, ama son madde ile birlikte işler biraz muğlaklaşıyor.

Rapordaki 10 maddenin özeti:

1987 Rusya Ziyareti

O zamanlar hala Sovyet Rusya var ve soğuk savaş yılları. Bir Amerikalı için Rusya ziyareti sıradan bir olay değil.

1997 Rus Heykeltıraş Sanatçısından 40 Milyon Dolarlık Sipariş

Heykel Manhattan’a dikilmek üzere başlanmasına rağmen, sonradan karar değiştiriliyor. Devasa heykel şu an Porto Riko’da bulunuyor. Dworkin’e göre devasa bütçesi ve Rusya’dan sanatçı bulunması şüphe çekici.

2008 Otel Yatırımları

2008’de Trump Otelleri Şirketi Rusya’da otellere yatırım yapmak ve anlaşma imzalamak istediklerini bir röportajda belirtiyorlar. Devamında ne olduğu bilinmiyor.

2007 – 2009 Trump Vodka

Trump’ın alkol şirketi, şu an aktif değil. Rusya’daki bir firmayla anlaşarak Rusya’ya zaman zaman ihracat gerçekleştiriyor. İhracatta yasa dışı bir şey var mı bilinmiyor, ancak dikkat çekici olan Trump Vodka’larının Rusya’daki reklamı. Reklamda Sovyet Rusya’nın meşhur diktatörü Lenin’in heykelinin bir silüeti bulunuyor.

2010 – 2016 Dr. Piotrovsky – Trump – Putin ilişkisi

Dr. Piotrovsky’nin 2010 yılında Trump ile, 2014 yılında Putin ile çekilmiş fotoğrafları bulunuyor. Dworkin’e ilginç gelen ise, 2016 yılında Putin’in Piotrovsky’e devlet hizmet ödülü vermesi.

2012 Donald Trump Rusya’ya Yatırımlarını Anlatıyor

Letonya’da bir televizyonda yaptığı mülakatta Rusya ile bir çok yatırım yaptığını ve sık sık Rusya’ya gittiğini itiraf ediyor. Youtube’dan birilerinin bu mülakatı bulabileceğini belki de tahmin etmedi, ya da bu mülakat bulunursa adının yalancıya çıkabilme olasılığını umursamadı.

2013 Uluslararası Haber Kanalına Putin ile İlişkisini Anlatıyor

2013 yılı güzellik yarışması Moskova’da gerçekleşiyor. Yarışmanın sunucusu aynı zamanda uluslararası haber kanalı MSNBC’nin sunucusu. Trump Moskova’da o programa katılıyor ve Putin ile ilişkisi olduğunu, Putin’in Trump’ın yatırımlarına ilgi duyduğunu anlatıyor.

2013 Güzellik Yarışması Olayı

Güzellik yarışması Rusya’nın büyük şirketlerinden Crocus Grup’a ait bir mekanda gerçekleşiyor. Şirketin sahibi Aras Agalarov’a o sene Putin “üstün başarı ödülü” veriyor. Donald Trump da Agalarov’a aynı sene “üstün başarı ödülü” veriyor.

NBC kanalının iddiasına göre, bir gökdelen inşası için, Trump ve Putin, Agalarov aracılığı ile haberleşiyorlar.

2015 Trump’ın Danışmanı Putin ile Aynı Karede

Bir Rusya devlet televizyonunun yıllık kutlamasında, Putin ve Trump’ın seçim sürecinde danışmanlığını yapmış Michael Flynn aynı masada ve yanyanalar.

Trump’ın Rusya’daki 249 Şirketi

Trump’ın Rusya’da kendi adıyla kurulmuş 249 şirketinin listesi de raporda veriliyor. Bir başka araştırmaya göre, bu şirketlerin ortak bir özelliği var, iflas etmeleri… Bu kadar başarısızlık bir tesadüf mü? Clinton için de benzer iddialar dökülmeye başladı. (Kaynak: The Moscow Times)

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here